Yerel yönetimde çeyrek asırlık deneyim: Sızmaz Ailesi

İstanbul Beşiktaş ilçesinin önemli mahallerinden Dikilitaş mahallesi, 20 yılı aşkın süredir aynı aile tarafından yönetiliyor. 2004 yılında rahmetli Abdullah Sızmaz ile başlayan muhtarlık serüveni son 10 yıldır kızı Nurcan Sızmaz ile devam ediyor. 31 mart yerel seçimlerinde yeniden muhtar seçilen Nurcan Sızmaz, eğer görevini tamamlarsa, Sızmaz ailesinin muhtarlık süresi çeyrek asıra dayanacak. 

CHP'li Deniz Yücel'den 'Yargı Paketi'ne' çok ağır eleştiriler! CHP'li Deniz Yücel'den 'Yargı Paketi'ne' çok ağır eleştiriler!

Dikilitaş'ın sevilen ismiydi: Abdullah Sızmaz kimdir?
1949 doğumlu olan Abdullah Sızmaz, Dikilitaş mahallesinin sembol isimlerindendir. Sızmaz, genç yaşlarda Beşiktaş Dikilitaş mahallesine gelerek hayatına burada devam etmiştir. Sızmaz, 1989-1994 tarihlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Nurettin Sözen’in teveccühü ile hem ilçe hem de il belediyesinde meclis üyesi seçilmiştir. Görevi süresince çalışanların ve vatandaşların gözbebeği olmuştur. 1991-2000 tarihleri aralığında Dikilitaş Spor Kulübü'nde başkanlık görevini yürütmüştür. Mahallesinde görmüş olduğu yoğun talep üzerine 2004 yılında muhtarlık seçimlerine girmiş ve galibiyetle sonuçlanan seçimlerde, mahallesine yapmış olduğu hizmetler, insan sevgisi ,doğa sevgisi hayvan sevgisi onu bir dönem daha muhtarlık yapmaya teşvik etmiştir. 2012 Nisan ayında vefat eden Abdullah Sızmaz vefatının ardından, muhtarlığın da bulunduğu parka meclis kararıyla Muhtar Abdullah Sızmaz Parkı adı verilmiştir. 2012 Haziran ayında yapılan ara seçimde mahalle sakinleri oğlu Suat Sızmaz'ı seçmiştir. 2 yıl oğlu görev yaptıktan sonra 2014 seçimlerinde kızı Nurcan Sızmaz aday olmuş ve kazanmıştır. Evli ve iki çocuk annesi olan Nurcan Sızmaz, 2014-2019-2024 seçim dönemlerini de tek aday olarak kazanmıştır. 

Kaynak: HABER MERKEZİ