7 Haziran'da Kopenhag'da gerçekleşen saldırının ardından, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, bir televizyon kanalına verdiği demeçte, hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyileşme sürecinde olduğunu açıkladı.

Mette Frederiksen’in Açıklamaları

Frederiksen, AA'nın aktardığına göre, saldırıyla ilgili olarak "Birinin sahip olduğunuz son fiziksel sınırı aşması çok korkutucuydu. Bunda biraz şok ve şaşkınlık var. Tam olarak kendimde değilim" ifadelerini kullandı. Başbakan, ofisinden çalışmaya devam edeceğini belirterek, hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyileşmeye çalıştığını vurguladı.

Saldırının Ardındaki Sebepler

Frederiksen, saldırının muhtemelen İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından sosyal medyada aldığı tehditlerin birikimi olabileceğini ifade etti. "Muhtemelen başka birçok şeyin de birikimiydi" diye konuşan Frederiksen, saldırının birey olarak kendisine ve başbakanlık makamına yapıldığını, dolayısıyla bu saldırının herkese karşı işlenmiş olduğunu söyledi.

Küçük çocuk bataryası biten otomobilde mahsur kaldı Küçük çocuk bataryası biten otomobilde mahsur kaldı

Başbakan’ın Güvenlik Endişeleri

Başbakan, "Başbakanın endişe duymadan bisikletle işe gidebileceği bir Danimarka'yı tercih ederim. Ben özümde Mette'yim ama ülkenin başbakanıyım. Dolayısıyla (başbakanlık) polis gibi saldırmamanız gereken bir kurum" ifadesini kullandı.

Ne Olmuştu?

Danimarka Başbakanlık Ofisi, Başbakan Mette Frederiksen'in Kopenhag'daki Kultorvet Meydanı'nda bir kişinin saldırısına uğradığını açıklamıştı. Saldırganın gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, Frederiksen'in boyun travması yaşadığı ve saldırı karşısında şok içinde olduğu bilgisi verilmişti. Saldırının detayları hakkında bilgi verilmemişti.

Kaynak: Haber Merkezi