İzmir’in en büyük otoparklarından biri olan İkiçeşmelik bölgesindeki Çankaya Katlı Otoparkı, gerek araç trafiği gerekse Kemeraltı esnafı açısından büyük bir önem taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yapılan testlerde otoparkın beton dayanımının C16 çıktığını belirterek, “Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından Çankaya 10 nolu katlı otoparkı için 2020 yılında Riskli Bina Analizi yaptırılmıştır. Rapor sonucunda 4 bloktan oluşan yapının 3 bloğunun depreme dayanıksız olduğu ancak yapı bir bütün olarak değerlendirildiğinde yapının riskli bina olduğu değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda yapının ortalama beton dayanımının C16 olduğu görülmüştür” dedi. 

İZSU duyurdu! 21 Temmuz Pazar günü Ödemiş ve Kemalpaşa susuz kalacak! İZSU duyurdu! 21 Temmuz Pazar günü Ödemiş ve Kemalpaşa susuz kalacak!

Koruma Kurulu’nun izninin ardından güçlendirme çalışmaları bu yıl başlayacak 

87 esnafın ve bankaların hizmet verdiği otoparkın Deprem Güçlendirme Projesinin hazırlandığını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Yapı için performans analizleri yapılarak taşıyıcı elemanları tek tek değerlendirildikten sonra güçlendirme projeleri hazırlanacaktır. Yapı bir bütün olarak çalıştığından, güçlendirme çalışmaları binanın tamamında yapılacaktır. Güçlendirme çalışmaları yapının bütününde yapılacağından çalışmalar sırasında can ve mal güvenliğinden dolayı yapının kapatılması uygun olacaktır. Koruma Kurulu’ndan izin aldıktan sonra hemen projelendirip, bu yıl içerisinde güçlendirme çalışmasına başlanacak” dedi,  İzmir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar,  C16 beton kalitesinin asgari sınırda bir kalite olduğunu belirterek, “Yeni yapılarda artık C16 kullanılmıyor. Bu beton dayanımı güçlendirilebilir bir beton dayanımı diyebiliriz” diye konuştu.

Muhabir: Osman Günden