Müzikte sınırları, tarzları, kuralları dışlayan ve kendini sadece “özgür bir müzisyen” olarak tanımlayan Cem Adrian, müzik endüstrisinde teknolojinin rolü üzerine bir sohbet için “Teknolojinin Şapkaları” podcast’inde Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın konuğu oldu! 20 yıllık müzik kariyeri boyunca gerek üretimlerinde gerekse iletişim çalışmalarında teknolojiye ve dijital dünyaya çok büyük ağırlık veren Adrian, teknolojinin müzik üretimindeki rolü, yaratıcılığı nasıl etkilediği, yapay zekâyla ilişkisi, kayıtlarda ve sahne performanslarında kullandığı teknolojiler gibi birçok konuda soruları yanıtladı. “Teknolojinin getirdiği her türlü nimeti müziğimde ve müziğimin görsellerinde kullanıyorum,” diyen başarılı müzisyen teknolojinin müzik üretiminde yeni ve geniş paletler sunduğunu, yaratıcılığın sınırlarını genişlettiği söylerken, öte yandan ortaya çıkan bazı olumsuz etkilere de değindi.

İlayda Alişan, saçlarını kısacık kestirdi: İşte, yeni imajı! İlayda Alişan, saçlarını kısacık kestirdi: İşte, yeni imajı!

İnsanlar kaliteden ödün vermek durumunda kalabiliyor

Ayrıca teknolojinin müzik üretimi üzerindeki olumsuz etkisini ise şu sözlerle ifade etti: “Üretim hızının tüketim hızına yetişmesi için insanlar kaliteden ödün vermek durumunda kalabiliyor. Sanatta tüketim hızı ve üretim çok fazla. Bu dinamiklerde doğru şekilde var olmak önemli, çünkü bu hızı değiştirmek mümkün değil.”

Kaynak: Bülten