ÇEKAD’dan süresiz sokak eylemleri….

ÇEKAD Başkanı Emel Denizaslanı, bir süre önce kentin işlek caddelerinde kurdukları anket masaları ile başlattıkları sokak eylemlerini, bu kez mahalle aralarında sürdürmeye devam ettiklerini belirterek, “Haklarımızı alıncaya kadar emekli kadınlarımızın sesi olmaya devam edeceğiz.”dedi.

Kadınlar acımasızca sömürülüyor.
Kadın emeklilerin “acımasızca bir sömürünün içinde” olduğuna dikkat çeken Denizaslanı, anket masasını ziyaret eden kadınlara, “Kitlemizi daha da büyüterek sorunlarımızın çözümü için hareket etmeli, yan yana durarak topluma umut olmalıyız. Dayanışmayla her şeyin üstesinden gelebiliriz. İnsanca yaşam için, haklarımızı talep etmek için, mücadele etmemiz gerekiyor. Ekonomik baskılara, cinsiyetçi ayrıma karşı asla vazgeçmeden dernek çatısı altında örgütlenmeliyiz” diye konuştu

Kadınlar çok zor emekli oluyorKadınlar çok zor emekli oluyor

Kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle emeklilik hakkını çok “zor” elde edebildiklerini, hayalini bile kuramadıklarını belirten Denizaslanı, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kadınlarımız gerek çocuk bakımı gerekse evdeki yaşlıların bakımını üstlenmek zorunda kaldıkları için, çalışma hayatını işe girdi çıktılarla sürdürmek zorunda kalıyorlar. Bu durumda emeklilik günlerinde boşluk yarattığı için emekli olamıyorlar. Erkekler çocuk bakımını kadının sorumluluğu olarak görüyor, bu yüzden kadınların sabit bir işi olamıyor. Bu, kadınların emeklilik hayali kurmasını zorlaştırıyor.  Toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında kadınların daha çabuk ve daha kolay emekli olması sağlanmalıdır”

Taksim'de şampiyonluk coşkusu: Galatasaray taraftarları akın etti! Taksim'de şampiyonluk coşkusu: Galatasaray taraftarları akın etti!

Hak talep etmek için örgütlenmeliyiz.

Kadınların emekli olunca yüklendikleri bakım hizmetleri nedeniyle rahat bir nefes alamadığını da kaydeden Denizaslanı, şöyle konuştu:

“Yoksulluğa, açlığa mahkum bırakılan emekli kadınlar, geçinmenin dışında aynı zamanda anneanne, babaanne olarak da yeniden bir bakım yükünün altına giriyorlar. Evdeki iş yükü nedeniyle de akranlarıyla yan yana gelemiyor, örgütlenemiyor. Torun bakan,  kendi kabuğuna çekilen çok sayıda emekli kadın,  emekli maaşı ile ne geçinebiliyor, ne örgütlenebiliyor, ne de sağlık hizmetine ulaşabiliyor. Emekli, örgütlenmesin, hak talep etmesin, aç kalıp hayatına devam etsin isteniyor”

Emeklilikte sağlık çok önemli

“Emeklinin sağlığı Allah’a emanet” diyen  Denizaslanı, yaşından kaynaklı sağlık sorunları artan emeklilerin tedavisinin, sağlık hizmetine erişiminin giderek zorlaştığından da söz ederek, “Emekliler zaten çalıştıkları süreçte vergileri kesilmiş, sağlık hizmetine kesintileri yapılmış. Ancak bu kurumlarda tekrar ödeme talep ediliyor. Tedavi olmak için hastaneye gidiyorsunuz, ilaçlar ücretli, muayene ücretli. Emekli maaşından sağlığa da para ayrılınca maaştan hiçbir şey kalmıyor. Emeklilerden alınan katkı payı kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Bayramda asgari ücret kadar ikramiye

Bayramda asgari ücret kadar ikramiye

Bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini de kaydeden Denizaslanı, “Maaşlarımız enflasyon karşısında eridi. Bu koşullarda SSK emeklilerine daha önce söz verilen seyyanen zam yapılmalı, Temmuz ayında maaşlara verilecek zam oranı ise yüzde 50’nin altında olmamalıdır.”dedi.

Bu arada anket masalarında görev alan ÇEKAD yöneticileri tarafından, derneğin, kuruluş amacı, vizyon ve taleplerinin yazılı olduğu broşürler de derneğe üye olmak için form dolduran kadınlara dağıtıldı, ÇEKAD logosunun yer aldığı ilaç kutusu ve gözlük kabı hediye edildi

Muhabir  Güler Bilgen 

Kaynak: HABER MERKEZİ