12 Temmuz altında son durum ne? Çeyrek ve gram altın ne kadar? 12 Temmuz altında son durum ne? Çeyrek ve gram altın ne kadar?

Pazar araştırma şirketi IDC'nin raporuna göre, 2024'ün ikinci çeyreğinde kişisel bilgisayar satışları, yapay zeka etkisiyle artarak 64,9 milyon adede ulaştı ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 arttı. 

Bilgisayar Satislari Dunyada Duserken Turkiye De Artti

Pazar araştırma şirketi International Data Corporation'ın (IDC) yayımladığı rapora göre, 2024'ün ikinci çeyreğinde kişisel bilgisayar satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 64,9 milyon adede ulaştı. Bu artış, iki yıllık düşüşün ardından yapay zekanın etkisiyle art arda ikinci çeyrekte gerçekleşiyor.

Raporda, en büyük beş bilgisayar üreticisinin satış analizlerine de yer verildi. Çin'deki zayıf satış sonuçlarının pazarı baskılamaya devam ettiği belirtilirken, Çin hariç tutulduğunda, dünya genelindeki sevkiyatların bir önceki yıla göre yüzde 5'in üzerinde büyüdüğü ifade edildi.

İkinci çeyrekte en fazla satış artışı, yıllık yüzde 20,8 ile Apple'da yaşandı. Apple'ı yüzde 13,7 ile Acer takip etti. Lenovo Group ve HP Inc.'nin satışlarında sırasıyla yüzde 3,7 ve yüzde 1,8 artış gözlemlenirken, Dell Technologies'in satışlarında yüzde 2,4 düşüş yaşandı.

IDC Dünya Geneli Cihaz Takipçi Bölümü Başkan Yardımcısı Ryan Reith, yapay zekanın bilgisayar pazarında iki çeyrek art arda büyümede etkili olduğuna dikkat çekti ve "Satışlarda yapay zeka ekosisteminin etkisi görülüyor. Ancak geleneksel pazarın olumlu işaretler göstermesini sağlamak için yapay zeka dışı bilgisayar satın alımlarında da önemli gelişmeler oluyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi