Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Bingöl Balı ve Osmaniye Yer Fıstığının Avrupa Birliği (AB) nezdinde de coğrafi işaret tescili aldığını sosyal medya hesabından duyurdu ve yorumlarını paylaştı. 

Muğla'da 'Yaratıcı Drama Atölyesi' ile çocuklar haklarını ve kendilerini ifade etmeyi öğreniyor Muğla'da 'Yaratıcı Drama Atölyesi' ile çocuklar haklarını ve kendilerini ifade etmeyi öğreniyor

Bakan Yumaklı, "Günümüze iki müjde ile başlıyoruz. AB'den coğrafi işaret tescili alan Bingöl balı ve Osmaniye yer fıstığı ile tescilli ürün sayımız 23'e yükseldi. Paydaş kurumlarımızla iş birliğinde coğrafi işaretli ürün sayımızı artırmaya ve uluslararası alanda tanıtmaya devam edeceğiz.” dedi. 

Gelişmeyle ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'da açıklamada bulundu. Bakan Kacır, Türkiye genelinde yerel lezzetleri coğrafi işaretle tescilleyerek hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruma altına aldıklarını ifade etti. Bugün itibarıyla tescilli 1600 coğrafi işaret ve geleneksel ürüne sahip olduklarını belirten Bakan Kacır, bu adımın Türk kültürü ve ekonomisi için önemli bir adım olduğunu vurguladı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı "Osmaniye yer fıstığı ve Bingöl balının da Avrupa Birliği coğrafi işareti almasının mutluluğunu yaşıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Özellikle son dönemde coğrafi işaret tescilli ürünlerimizin uluslararası tanınırlığını ve ekonomik değere dönüşmesini hızlandırabilmek, güçlendirebilmek adına Avrupa Birliği coğrafi işaret tescillerinde bir atak yaptık ve bu sayede 23 ürünümüzün Avrupa Birliği coğrafi işaret tescili almasını sağladık. Bu listeyi büyütmeye, genişletmeye ve bu listeye dahil olan tüm ürünlerimizi muhafaza etmeye ve onlardan daha fazla ekonomik değer üretebilmek adına sizlerin, girişimcilerin, yatırımcıların yanında olmaya devam edeceğiz. Bizler yerel ürünlerimizin tescilinden üretimine, markalaşmasından pazarlamasına kadar tüm süreçler için desteklerimizi sunmaya ve iktisadi değerlerini yükseltmeye devam edeceğiz” dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi