Yükselişe geçen Borsa günlük rekoru kırdı! Yükselişe geçen Borsa günlük rekoru kırdı!

FİYAT FARKI OLMAYACAK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) son kararına göre, yarından itibaren akaryakıt istasyonlarında, türüne bakılmaksızın yapılan satışlarda fiyat farkı olmayacak.

EPDK'nın aldığı bu karar, benzin ve motorin fiyatları üzerinde etkili olan Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalarla eşzamanlı olarak öne çıkıyor. Brent petrolü, Cuma günü 84.53 dolara kadar yükselmişken, bugün uluslararası piyasalarda 83.48 dolardan işlem görüyor. Sürücüler, bu petrol fiyatlarındaki gerilemenin akaryakıt fiyatlarına yansıyıp yansımayacağını merak ediyor.

Mazot ve benzin fiyatlarında son 5 gün önce gelen indirimle düşen akaryakıt fiyatları, bugün değişikliğe uğrayacak. Akaryakıt istasyonlarında 95 oktan benzin ve dizel, özellikle "Ultra Force-ultra kuvvet", "Power-güçlü", "fuelsave-yakıt tasarruflu", "VMax", "VPro" gibi ifadelerle fiyat farkı eklenerek satılıyordu. Bu özelliklerle ilgili yapılan iddialar, yakıt tasarrufu sağladığı, motorda temizlik sağladığı ve araca ekstra performans kattığı yönündeydi ve bu sebeple normal akaryakıttan daha yüksek fiyatla satılıyordu. Ancak artık "Ultra Force-ultra kuvvet", "Power-güçlü", "VPro" gibi ifadelerle fiyat farkı eklenerek satış yapılamayacak.

FİYATLAR BUGÜN NE KADAR?

İSTANBUL

Benzin fiyatı: 42.69 TL
Mazot fiyatı: 40.17 TL
LPG fiyatı: 20.97

ANKARA

Benzin fiyatı: 43.61 TL
Mazot fiyatı: 41.12 TL
LPG fiyatı: 20.87 TL

İZMİR

Benzin fiyatı: 43.84 TL
Mazot fiyatı: 41.36 TL
LPG fiyatı: 20.51

Kaynak: SPUTNIK