Ahmet Türk ismi bugün tam anlamıyla Türkiye gündeminin nabzını tutmaya devam ediyor. Peki, Ahmet Türk kimdir? Ahmet Türk olayı nedir? Detaylar haberimizde...

AHMET TÜRK KİMDİR?

AHMET TÜRK KİMDİR?

Mardin doğumlu olan Ahmet Türk, 2 Temmuz 1942'de dünyaya geldi. Lise eğitimi almış olan Türk, siyasi kariyerine 1973 yılında Demokratik Parti'den Mardin milletvekili seçilerek adım attı. Daha sonra 1974 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçiş yaparak siyasi faaliyetlerine devam etti. Sonrasında Sosyaldemokrat Halkçı Parti içerisinde aktif rol aldı. Ancak, 1989 yılında Paris'te düzenlenen Kürt Konferansı'na katılması gerekçesiyle partisinden ihraç edildi. 1990 yılında HEP'in kuruluşunda öncü bir rol üstlendi ve ardından HADEP ve DEHAP yönetimlerinde görev aldı.

Asker eğlencesinde drift, 36 bin 260 TL'ye mal oldu Asker eğlencesinde drift, 36 bin 260 TL'ye mal oldu

2007 yılında gerçekleştirilen Türkiye genel seçimlerinde Mardin Bağımsız Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne seçildi. Aynı dönemde Demokratik Toplum Partisi'nin genel başkanlığını üstlendi. Ancak, DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasıyla birlikte milletvekilliği düşürüldü. Ayrıca 2013 yılında Ahmet Türk'e silahlı terör örgütüne üye olmak ve silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçlamalarıyla 7 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kaynak: Haber Merkezi