Avcılar'da çöp konteynerinde yeni doğan bebek bulundu Avcılar'da çöp konteynerinde yeni doğan bebek bulundu

Polis 2022’den beri delil topluyormuş!

Aliağa Gümrüğünden yurda mal sokmak isteyen müşavirlik şirketlerinin işlerini ‘yoğunluk’ bahanesiyle ötelenmesiyla başlayan zincirleme rüşvet ağı, bu şebekeye katılmayan namuslu bir gümrük memurunun ihbarıyla ortaya çıkartıldı. 2022 yılın Aralık ayında ilk ihbarı alan MASAK, polis ekipleriyle birlikte soruşturmayı gizlilik içinde yürütmeye başladı.  

GÜMRÜK’TE POLİSTEN HABERSİZ KUŞ UÇMADI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Aliağa Savcılığının izniyle teknik ve fiziki takip de eşzamanlı olarak başladı. Gümrüğün kritik noktalarına kameralar yerleştirildi, memurların kullandığı bilgisayar ve tablet sistemine uzaktan erişim sağlandı. Yapılan tüm işlemler tek tek incelendi, telefon konuşmaları, HTS kayıtları ve çakışan baz istasyonu kayıtları tek tek arşivlendi. Şüpheli gümrük çalışanları mesai saatleri içinde gümrükte, mesai dışında da gölge gibi izlendi, kim kiminle buluştu, ne alışverişi yaptı kayıt altına alındı.

Ekran Resmi 2024 07 10 10.40.11

RESMEN SUÇLAMA TRENİ

Aliağa Gümrük Müdürlüğünün bazı çalışanlarıyla, Gümrük Müşavirliği şirketi çalışanları arasında yaşanan zincirleme suç ağı da arama kararı metnine açıkça yazıldı. Zanlıların, rüşvet veren gümrük müşavirliği şirketinin mallarına gümrükte öncelik verdiği, kırmızı ve sarı hattan gelen konteynırların içlerinin fiziki inceleme yapılmadan geçirilmesi, eksik beyanname ile muayene işlemi yapılması, yapılmayan muayenelerin yapılmış gibi işlenmesi, memurların kullandığı sistem şifrelerinin zanlılara verilmesi ve gümrük müşavirlerinin kendi mallarını kendilerinin onaylaması, devletin alacağı vergi miktarı ve ürünün tespitinin yapıldığı birimlere ürün numunesi göndermeden işlem yapılması, rüşvet alma ve rüşvet verme suçlamaları arama ve el koyma kararında yer aldı.

50 MİLYONLUK VURGUN

Polis ekipleri, yaptıkları fiziki ve teknik takip sonucunda şebekenin 50 milyon liralık rüşvet ağı kurduğunu tespit etti. Gümrük müşavirliği çalışanlarının, gümrük çalışanlarına zaman zaman ‘masraf’ açıklamasıyla bankalar üzerinden havale yaptığı, zaman zaman da elden para ve döviz vererek rüşvet çarkını devam ettirdiği de tespit edildi. Alınan ifadeler doğrultusunda, İzmir merkezli 8 ilde şüphelilere ait adreslerde yapılan aramalarda; 56 bin 344 Dolar, 16 bin 945 Euro, 52 tam altın, 56 çeyrek altın, 6 yarım altın, 12 bilezik, 135 gram altın, 95 Sterlin ve 479 bin 400 TL ele geçirildi. Zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor.

Muhabir: Ertuğrul TURAN