300 yıllık geçmişi ve coğrafi tesciliyle sofraların baş tacı olan Tokat kebabı, damakları şenlendiriyor. Tokat'ın geleneksel lezzetlerinden olan bu kebap, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Tokat kebabı, sunduğu eşsiz lezzetin yanı sıra, Tokat'ın kültürel zenginliğine ve gastronomi turizmine katkısıyla da dikkat çekiyor.

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (11)

Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen birçok turist, bu özel lezzeti tatmak için Tokat'ı ziyaret ediyor. Kebap, şehrin tanıtımında ve ekonomisine yaptığı katkılarla da büyük bir öneme sahip.

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (10)

Tokat'ta yaşayan 25 yaşındaki Nergis Aydın, bulaşıkçı olarak başladığı kariyerine Tokat kebabını hazırlayabilen tek kadın usta olarak devam ediyor.

Kebap ustası Aydın,

"Tokat kebabının hazırlık ve pişirme süresi 30 dakika sürüyor. Kebabın özellikleri arasında Tokat'ın sebzeleri ve Karayaka kuzusunun özel ocakta pişmesi bulunuyor. Tokat kebabı, odun ateşinde dik bir şekilde pişiyor. Bütün sebzelerin ve etin yağı ile suyu aşağıdaki haznede birikiyor, bu da kebaba ayrı bir lezzet katıyor" dedi.

Kuru fasulye ve barbunyayı böceklendirmeyen yöntem: İçine 1 kaşık atınca güvelenmiyor Kuru fasulye ve barbunyayı böceklendirmeyen yöntem: İçine 1 kaşık atınca güvelenmiyor

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (12)

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (9)

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (8)

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (6)

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (7)

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (4)

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (5)

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (3)-1

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (2)

300 Yıllık Geçmişi Var! Tadı Ile Damak Çatlatıyor (1)

Kaynak: İHA