Son Mühür Haber Merkezi/ Melekşah Tufaner  Gün Başlıyor programına konuk olan İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın AtaAyşegül Koç’un sorularını yanıtladı. 

Yalçın Ata, “Neden seçime gidiyoruz dersek aslında biz seçimi geçen yıl yapmıştık. Seçime gitme nedenlerimiz Zekeriya Başkan’ın istifasından sonra başladı. Zekeriya Mutlu Başkan milletvekili adayı olmak için İzmir Birliği’nden istifa etti. Ben de İzmir Birliği’nde Denetim Kurulu Başkanı olarak ikinci dönem görev yapıyorum. Kendisine bu durumu belirttim. İstifa ettikten sonra bazı arkadaşlarımızla toplantılarımız oldu. 45 tane arkadaşımız yönetim kurulunda başkan seçilemedi. (İESOB) İzmir Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nde üç tane başkan vekili var. Üç başkan vekilinden hali hazırda başkansız devam ediyor İESOB. Başkanımız yok, atılan imzalar vekâleten atılıyor. Dolayısıyla birçok arkadaşımız buna tepki gösterdi. Koskoca İzmir Birliği’nde başkan yok. Bu esnada da diğer arkadaşlarımızla birlikte imza toplama aşamasına gelindi. 408 imzamız elimizde hazır. Beşte iki imza çoğunluğuyla seçime gidilebiliyor. Bu aşamada İzmir Birliği biz olağanüstü seçime gidiyoruz diye karar aldı. Seçime gittikleri için dolayısıyla imza kampanyasını durdurduk. Seçim tarihi de alındı İESOB’da 11 Haziran’da seçime gidiliyor. Şu anda 65 tane oda bizimle hareket ediyor. Önümüzde iki hafta kaldı yeni yüzlerle tanışmak için” dedi.

“Son dakikaya kadar Zekeriya Mutlu listedeydi”

Ata, “Zekeriya Mutlu’nun birinci ve ikinci listede adı vardı. Son gün ne hikmetse Zekeriya Mutlu Başkan’ın listede ismi yoktu. Ben şahsen Zekeriya Mutlu Başkan’ın milletvekili olması taraftarıydım. Hani hep derler ya uzayan kol bizden olsun diye. Yakinen görüştüğüm biri olarak meclise girmesi taraftarıydım. İzmir esnafına faydalı olacağını umuyordum. Ama neler oldu bilmiyoruz son gün listeden çıkarıldı. Türkiye’de 3 milyona aşkın esnaf var, aileleri ile beraber yedi sekiz milyon aileyi ilgilendiren bir birliğiz. Esnaf Bakanlığı kurulsun istiyoruz şu an her iki partinin de gündeminde.  Zekeriya Mutlu’nun mecliste olması esnafı haliyle yakinen ilgilendiriyordu. Listelerde olmaması üzücü. Bugün İzmir’de Demokrat Parti’nin 37 bin oyu var. İzmir listelerinden iki milletvekili çıkardı millet ittifakı listelerinden. Türkiye’de 37 bin oy almış parti İzmir’de iki tane milletvekili çıkarıyorsa, 200 bin esnafı olan teşkilat neden meclise bir vekil gönderemedi bu düşündürücü” ifadelerini kullandı.

Evlenmeyi meslek haline getirmişti...Yargıtay onun için üzücü kararı açıkladı Evlenmeyi meslek haline getirmişti...Yargıtay onun için üzücü kararı açıkladı

“Bizden helallik alınması gerekiyordu”

“İzmir Birliği’nde 1016 delegemiz var, 128 de odamız var. Bence 128 odayı toplayıp burada da Zekeriya Mutlu’nun bütün esnaf teşkilatını toplayıp helallik alması gerekiyordu. Arkadaşlar ben gidiyorum, böyle bir yola çıktım hani yarın dönüşü olur mu, dönebilirim deseydi bugün biz burada olmazdık. Zekeriya Mutlu bağlı olduğu esnaf teşkilatından izin almadan kendi düşünceleriyle istifa edip listelere girdi. 15 gün geçmişti teşkilatta hala haberi olmayan arkadaşlarımız vardı.  Bizim burada olmamızın nedeni var. Siz istifa ediyorsunuz bizden izin almadan, bizim oylarımızla orada oturuyorsunuz. O yüzden bizden helallik alınması gerekiyordu ama öyle bir şey yapılmadı. Ve şimdi de geri dönme çabaları var. Bizim teşkilattaki arkadaşlarımızla aday olarak çıktık, hep birlikte ekip olarak gayet iyiyiz. Biz çıktık iki adaydır adayız diye. Zaten oda arkadaşlarımız da bunu biliyor. Biz adayken Zekeriya Başkan’a aday değiliz. Zekeriya Başkan Sebze ve Meyveciler Oda’sından delege olarak Zekeriya Mutlu bize aday, biz ona aday değiliz. Bu teşkilatın yenilenmesinde fayda var diye düşünüyorum. Bu dönem 28 tane oda başkanı arkadaşımız değişti. Hepsi de gençlerden pırıl pırıl arkadaşlarımız var bunların önlerini açmak lazım. En azından yönetimde, disiplinde görev almaları gerekiyor. En çok tartışılan konu bu zaten dört dönemdir aynı arkadaşlar görev yapıyor. Yani Susam döneminden 2001 yılından 2023 yılına gelmişiz. Bir arkadaşımız Susam döneminde gelmiş göreve, 2023’teyiz aynı kişi 2001’den 2023’e kadar görevde. Hatta Zekeriya Mutlu milletvekili adayı olmasaydı 2026’ya kadar görev yapacaktı o arkadaş. Bergama Bölgesi mesela örnek veriyorum 9 tane oda var. 9 odadan başka bir arkadaşı değerlendirmek aklınıza hiç gelmedi mi? İzmir Birliği 1016 delegenin helal olduğu bir yer. Orada çalışması, görev yapmaları en doğal hakları. Oda başkanımız var, teşkilatta pırıl pırıl teşkilat mensubu arkadaşlarımız, başkan vekillerimiz ve oda yöneticilerimiz var bunların önünü açmamız gerekiyor. Bugün oda yöneticisi yarın oda başkanı. Bunların önünü açmazsak kimsenin beklentisi olmaz. Liste geliyor hep aynı üç dönemdir İzmir Esnaf Birliği’nde liste değişmedi. Ancak bir hastalık ölüm olunca insan değişiyor. Böyle bir şey yok herkesi onurlandırmak ve görev için önünü açmak lazım.”

“Odalar çığlık çığlığa”

Ata, “Gerekirse ismini de söyleyebilirim, 42 odamız genel sekreterlerin parasını ödeyemiyor. Çözüm çok ama tabi ki buna yürek lazım. İzmir Birliği’nin ciddi şekilde mal varlığı var. Bunların hiçbirisi değerlendirilmedi bugüne kadar. Birçok kere Zekeriya Mutlu’ya ifade ettim. Kiralanması gereken yerlerimiz var diye. Bir tanesi Ayakkabıcılar mesela burada 5 dönüm yerimiz var benzin istasyonu ruhsatlı. İlgilenilmediği için iki yüz kamyon hafriyat dökülmüş. Çünkü sahipsiz. 1 milyon lira para lazım o hafriyatı attırmak için. Bunların üzerinde çalışmak lazım. Belediyeden bir ara temizlik için imar durumunu çıkarttım beş tane depo yapılabiliyor. Kendi iş yerlerim olduğu içinde biliyorum Ayakkabıcılar Sitesi’nde bir tane deponun kiralama ücreti 85 bin lira. Birliğe o kadar çok gelir getirecek yer var ki… Bugüne kadar yapılmadı inşallah bundan sonra biz gelirsek hepsini tek tek çözeceğiz. 2 aydır sahalardayım otuz ilçede sadece bir ilçe hariç tamamını gezdim. 9 yıldır Zekeriya Başkan’ın girmediği odalar var. Dört yılda bir seçim yapılıyor, seçimden seçime bile gidilmemiş. En azından seçimde hayırlı olsuna gitmek gerekiyor. Odalarımız bizim evlatlarımız gibi. Eğer birlik buraları sahiplenmezse kim sahiplenecek. Şimdi seçim var 22 yıldır ilk defa ekip arkadaşlarımla birlikte biz aday çıkıyoruz.”

“Pandemi de hiçbir odaya yardım yapılmadı”

“Pandemi de biz esnafa ne verdik. Birlik olarak ben de denetim kurulu başkanı olarak, yönetim kurulu ve Sayın Birlik Başkanımız Zekeriya Mutlu Pandemi ’de bize ne verdi diye soruyoruz? Düşündürücü bir soru. Birçok meslek kuruluşu kapalıydı, kantinciler kapalıydı, kahveciler kapalıydı, lokantacılar kapalıydı. Ben Ayakkabı sektöründe olduğum için izin alarak da olsa kendimde oda izni vererek birçok arkadaşımıza izin verdik, çalışmalarına el ayak olduk. Peki, İzmir Birliği burada ne yaptı dersek iki paket maske verdi. İzmir Birliği ben şu odaya elli lira yardım ettim, bu odaya on lira yardım ettim desin inanın burada istifa edeceğim. Hiçbir odaya yardım yapılmadı. Biz ayakkabı teşkilatı olarak iki bin tane koli hazırladık. Berberler uzun süre kapandı. Berber Odası kendi imkânlarıyla para dağıttı 100 lira. İnanamazsınız üç yüz kişilik kuyruk vardı o yüz lirayı alabilmek için. Biz baba konumunda olan İzmir Birliği neden bunları yapmadık? Fazlasıyla yapması lazımdı.”

ATA: “İzmir’de kayıtsız esnaf bırakmayacağız”

“Kredi olayına gelince İzmir Kefalet Kooperatifi Başkanıyım ben Kemeraltı’nda. Esnafın can suyu kredilerdi. Sayın cumhurbaşkanımız beş yüz liraya çıkardıktan sonra kredilerde patlama oldu. Odalar da en büyük problem kaçak çalışan arkadaşlarımız. Biz göreve gelince tek tek bunu kontrol edeceğiz, İzmir’de kayıtsız esnaf bırakmayacağız. Kayıt dışı ile çok büyük mücadele etmemiz lazım. Türkiye büyük bir genel seçimler yaşıyor inşallah pazartesiden sonra bu konu üzerinde hem vergi daileri hem SGK üzerine düşerek kayıt dışının üstesinden gelmeye çalışır. Esnafın en büyük problemlerinden biri bu. Türkiye’de herkes şu an seçimden dolayı beklemede. Herkes ne olacağını bekliyor. İnşallah pazartesiden sonra Türkiye’m için çok güzel günler olur. Yurt dışına ciddi ihracatımız vardı bu sene bıçak gibi kesildi üç aydır yaprak kıpırdamıyor. Herkes seçimin bitmesini bekliyor. Bu süreç esnafı ciddi şekilde etkiledi.”

“11 Haziran esnafın kurtuluşu olacak”

Ata, “11 Haziran saat beşte sandıklar açılacak. Ben ve ekip arkadaşlarım Allah’ın izniyle seçimin galibi olacağız. Buna yürekten inanıyorum.  Projelerimizde öncelikle odaları kuvvetlendirmek önceliğimiz. Odalar güçlü, birlik güçlü. Göreve geldik diyelim ilk otuz gün içinde odalarla ilgili tüm arkadaşlarımızdan fikirlerini sorarak 128 odamızın nasıl güçlendirileceği, odalarda nasıl söz sahibi olacağına bakacağız. En büyük teşkilatlardan birisi İzmir Esnaf Teşkilatı’dır. Bugün 200 bin üzerimizde üyemiz var. Onun için bu gücü hissetmek ve ayağa kaldırmak lazım. 11 Haziran esnafın çıkışı, kurtuluşu olacak” diye konuştu.