Van İl Seçim Kurulu, DEM Parti'nin büyük farkla kazandığı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimininde mazbatanın Ak Parti'li adaya verilmesine ilişkin talebi sonuca bağladı. Kurul, mazbatanın Ak Parti'li Abdulahat Arvas'a verilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

Gökyüzü savaş alanına dönüştü! İsrail Savunma Kuvvetleri İran'ın gönderdiği füze ve dronları bir bir imha etti Gökyüzü savaş alanına dönüştü! İsrail Savunma Kuvvetleri İran'ın gönderdiği füze ve dronları bir bir imha etti

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu hakları, Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala mesai bitiminden 5 dakika önce yaptığı itiraz üzerine geri alındı. DEM Parti'nin açıklamasına göre 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etti. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da YSK'ye bildirimde bulundu. YSK daha önce Zeydan'ın adaylığını onaylamıştı. 

Mazbata talebi kabul edildi
Van seçiminde yaklaşık 30 puan farkla ikinci sırada yer alan Ak Parti, Van İl Seçim Kurulu'na mazbatanın kendi adaylarına verilmesi talebinde bulundu. Bu talep oy çokluğu ile kabul edildi. Böylece mazbata seçimde ikinci olan parti Ak Parti’ye verildi. Karar oy çokluğuyla alındı.

Van seçiminde ne olmuştu?
31 Mart yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini DEM Parti büyük bir farkla kazanmıştı. DEM Parti adayı Abdullah Zeydan yüzde 55.48 oy oranıyla zafer elde etmişti. Ak Parti'nin adayı Abdulahat Arvas ise yüzde 27.15 ile ikinci sırada yer almıştı. DEM Parti ayrıca Van'da 13 ilçenin tamamını kazanmıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ