İstanbul İstinye'de bir AVM'nin otoparkında yangın çıktı! Tahliye anonsu yapılmadı! İstanbul İstinye'de bir AVM'nin otoparkında yangın çıktı! Tahliye anonsu yapılmadı!

Van Büyükşehir Belediyesi için Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden aday olan ve yüzde 55 oyla seçilen Abdullah Zeydan'ın "memnu (yasaklı) haklarının geri alınması" üzerine, mazbata yüzde 27 oy alan Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Abdulahat Arvas'a verildi. Kamuoyunda oldukça büyük tartışma yaratan bu uygulama ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı da bir açıklama yaptı. 

"İktidar kayyum uygulamasından vazgeçmelidir."
Uygulamanın kayyum olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı. Soyer, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "İktidarın ısrarla sürdürdüğü kayyum uygulaması keyfidir, hukuk dışıdır. Anayasa’nın ve evrensel hukukun açık ihlalidir. Seçimlerin ertesi günü uygulanan bu karar, iktidarın yerel seçimlerden hiçbir ders çıkarmadığının göstergesidir. Yok sayılan yalnızca Van halkının değil, tüm Türkiye’nin iradesidir. İktidar bir an önce kamu vicdanını yaralayan kayyum uygulamasından vazgeçmelidir. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir!" ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ