Tüm Yerel Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Devrim Onur Erdağ, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Ankara’da yürütülen müzakere sürecinin perde arkasını anlatan Erdağ; “Özgür Özel, bizlerle görüşmesinde ‘Genel merkezin ismini kullanıyorlar ama ben böyle bir talimat vermedim. Mevcut hakkı alın gibi bir şey söylemedim. Bunu da doğru bulmuyorum’ dedi. 

“Yüzde 120 sınırı kaldırılmalı…”

Devrim Onur Erdağ, Ayşegül Koç'un konuğu olduİzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bir süredir devam eden memur krizine ilişkin konuşan Erdağ, yaşananların perde arkasını anlattı.  Erdağ; “Yerel seçimin ardından Toplu İş Sözleşmesi (TİS) masası oluşması lazımdı. Ancak bunu gerçekleştiremiyoruz. Türkiye’de yetkili sendika Memur Sen’dir. Yasal sınır diye bir sınırımız var sosyal dengede bu da yüzde 120. CHP’li Belediye Başkanları yüzde 120’yi geçti. Çünkü ekonomik koşullar çok ağır. Tabii sosyal denge tazminatı biranda 14 bin olmadı. Her sözleşmede kademeli bir artış yaşandı. Sosyal denge tazminatları hakkında biz Gündoğdu’da bir miting yaptık. Bundan kaynaklı zimmet çıkacaktı, zimmet afları için eylemler yaptık. Evet bir sınır var, bu sınırı belirleyen de hükümet. Yüzde 120’nin kaldırılması için Memur Sen ile sürekli konuşuyoruz. En az asgari ücret kadar olsun istiyoruz. Asıl sorun budur. TBMM’de yüzde 120’nin kaldırılması gerekiyor. Bu kalkmadığı sürece biz bu tip sorunlar yaşayacağız” açıklamasında bulundu.

“Kazanılmış hakkımız gasp ediliyor”

İlk kriz Bayraklı Belediyesi’nde başladı diyen Erdağ; “Ben oranın pilot bölge olarak seçildiğini düşünüyorum. Orada bir eylem başlattık. Daha sonra bu surum başka yerlere de sıçradı. Kazanılmış bir hak var ve bu hak gasp ediliyor. Bizim sorunumuz bu. Bayramda sosyal denge tazminatı 14 bin liradan 6.800 bin liraya düşürüldü. Arife günü bunun olması daha da acı oldu. Tüm Bel Sen ve Tüm Yerel Sen ve diğer sendikadaki arkadaşlarımızla birlikte eylemler başlattık. Başkanlarımıza hak veriyoruz ama emekçilerde haklı. Almamız gereken ikramiyelerde var. Sözleşme imzalanamadığı için ikramiyelerimizi de alamadık” diye konuştu.  

“Özgür Özel böyle bir talimat vermedim dedi”

Buca Belediye Başkanı Görkem Duman'dan saldırıya uğrayan sokak köpeğine ziyaret! Buca Belediye Başkanı Görkem Duman'dan saldırıya uğrayan sokak köpeğine ziyaret!

Büyükşehir’de gerçekleşen eylemleri ve Ankara’da yürütülen müzakere sürecinin perde arkasını da anlatan Erdağ; “Eylemlerde barikatlar kuruldu. Önümüze çevik kuvvet getirildi. Biber gazına maruz kaldık. Bunlar yaşanmamalıydı çok üzüldük. Karşımızda bir muhatap yoktu. Cemil Başkan ile hiçbir görüşme gerçekleştiremedik. İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ile görüştük. ‘Eylemlerde çevik kuvvet gelmek zorunda biz özellikle çağırmıyoruz’ dedi. Ankara’ya gidelim bu sorunu çözelim dedi. Randevu oluşturulmuştu ancak daha sonra Şenol Başkan aradı beni iptal olduğunu, öncelikle genel başkanlar ile görüşüleceğini söyledi. Genel Başkanımız Sayın Mücahit Dede ve MYK üyelerimizle birlikte Özgür Özel’i ziyarette bulunduk. Kendisine yaşananları anlattık. Kendisi bize genel merkezin ismini kullanıyorlar ama ben böyle bir talimat vermedim dedi. Özgür Özel şunu söylemiş: ‘Aday olmayan belediye başkanları sosyal denge tazminatlarında fahiş bir artış yapmış. Ben onlar indirilsin dedim. Mevcut hakkı alın gibi bir şey söylemedim. Bunu da doğru bulmuyorum.’  Biz genel başkan ile konuştuk bir adım siz gelin bir adım biz gelelim dedi. Gamze Taşçıer ile Veli Ağbaba’yı görevlendireyim,  gelsinler ortayı bulun dedi. Bu konuda diğer sendikaların yöneticilerine bilgi verildi. Biz de eylemlere ara verdik. Çünkü müzakere masası oluşturuldu. Bizim birlikte mücadele ettiğimiz, biber gazı yediğimiz arkadaşlarımız bu olayı çarpıttılar. Yaşananları çarpıtarak üye devşirdiler. Böyle bir günde üye devşirildi. Biz böyle bir durumda üye yapmayı bile düşünemiyoruz. Müzakere olmadan anlaşma olmaz. Günlerdir eylem yapıyoruz, bir günde Tüm Yerel Sen’in yer aldığı logoların üstünü kapattılar. Bu sendikacılığa sığmaz. Bu yetmemiş gibi kapı kapı bizi kötülediler. Alın bütün üyeler sizin olsun. Yeter ki emekçinin haklarını alın” diye konuştu.

“Özgür Özel de Cemil Tugay da bu işin çözülmesini istiyor”

Programda yaşanan bir takım aksaklıklar dolayısıyla görüşmelerin Ankara’da yapıldığını söyleyen Erdağ; “Gamze Taşçıer ve Veli Ağbaba gelemeyince, sendikaları çağırdılar. Genel başkanlarımız, Gamze Taşçı ile birlikte genel merkezde toplantı yaptılar. Bizim tekliflerimiz iletildi. Biz asgari ücrete çekilmesi ve her yıl enflasyon oranında arttırılmasını talep ettik. Bizim tekliflerimiz Özgür Özel’e iletildi. Özgür Bey çok sıcak baktı. Özgür Bey de Cemil Tugay da bu işin çözülmesini istiyor diye haber geldi. Bu durumdan ne emekçi mutlu ne sendika mutlu ne de yöneticiler mutlu. Artık bir uzlaşı sağlanması lazım. Hizmet üretilmesi lazım. Biz büyük bir aileyiz ama düşman değiliz” ifadelerini kullandı.

“Müzakere masasının kurulmasının mimarı Tüm Yerel Sen’dir”

Sorunun çözüme çok yakın olduğu söyleyen Erdağ; “İnanıyorum ki Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, emekçilerimizin haklarını en iyi şekilde verecek. Herkes bir adım gelecek ve bu işi tatlıya bağlayacağız. Bu yaşananlardan nemalananlar da var. Böylelikle belediyeyi başarısız göstermek istiyorlar.  Mutluluk duyanlar da var. Düşmanı mutlu etmeye gerek yok. Biz hancıyız. Huzurla çalışmak, barışla çalışmak istiyoruz. Başından beri mücadele eden, ne kadar bizleri kötülese de üye devşirse de Tüm Bel Sen’deki arkadaşlarımıza, emek veren diğer sendikalardaki arkadaşlarımıza, emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu arada müzakere masasının kurulmasının mimarı Tüm Yerel Sen’dir” dedi.

Muhabir: Ayşegül Koç