Son Mühür Tv’de yayınlanan Ayşegül Koç ile Sıcak Bakış programının bu haftaki konukları Usta gazeteciler Hasan Tahsin Kocabaş ve Ercan Pala oldu. Yerel seçim sonuçlarının değerlendirildiği programda Ercan Pala ‘Sonuçlara Özgür Özel bile şaşırmıştır’ derken Hasan Tahsin Kocabaş ‘Bu başarıyı sadece Özgür Özel’e atfetmem’ ifadelerini kullandı. İşte detaylar…

Özgür Özel bile şaşırmıştır

Ercan Pala seçim sonuçları için şaşırdığını dile getirirken, İzmir’de bu sonucun beklendiğini ifade etti. Pala: ‘Şaşırmadık dersek yalan olur. Buna Özgür Özel bile şaşırmıştır. Özgür Özel böyle bir sonucu hayal edebilir ama beklediğini düşünmüyorum. İzmir’de zaten böyle bir sonuç bekleniyordu.

Vatandaş iktidarı çok ciddi şekilde uyardı

Öncelikle bu bir dip dalga, bunun karşılığının ve CHP’nin başarısını ayrı tutarak, vatandaş iktidarı çok ciddi şekilde uyardı. Bu seçimin esas cümlesi bu. 10 ay önce yeniden onay verdiği iktidara 10 ay sonra kusura bakma ama sen artık beni çok zorluyorsun, sana şans verdim ama 10 ay geçti ve ben bundan hiç memnun değilim.

Dış basında ‘İmamoğlu Erdoğan’ı bir kez daha yendi’ olarak algılanıyor

CHP’de yüzde 50’ye yakın oy artışı var. AK Parti’nin çok uzun zamandır elinde olan belediye yönetimlerini aldı. Ankara zaten biliniyordu. Çok büyük bir fark attı. Her şey İstanbul’a endeksliydi. İstanbul’da da yüzde 10 farkla İmamoğlu’nun kazanması, dış basında İmamoğlu Erdoğan’ı bir kez daha yendi olarak algılanıyor' şeklinde konuştu. 

Hasan Tahsin Kocabaş, yabancı basının yerel seçimler hakkında tavırlarını eleştirerek, 'Dün akşam bazı Bizans kanalları, Cumhurbaşkanı’nın konuşması devam ederken, onu kısıp Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını koydular. 1838 Balta Limanı anlaşmasından bu yana emperyalizm bazen melek bazen şeytan yüzlü oyun oyner. Oyunları alternatiflidir. Bu oyunları bozabilecek tek olay halkın ferasetidir.' dedi.

Whatsapp Görsel 2024 04 01 Saat 10.11.30 B1Ea90F8

İki kesim çok büyük şamar indirdi

Usta gazeteci Hasan Tahsin Kocabaş seçim sonuçlarının şaşırtıcı olduğunu söylerken, Artık Türkiye’de bıçak kemiğe dayandığını dile getirdi. Kocabaş: ‘Bu biraz 1984 havasını hatırlattı bana ki ben 94 seçimlerine benzetmiştim. Beni haticeler değil neticeler ilgilendiriyor. Artık Türkiye’de bıçak kemiğe dayandı, Cumhurbaşkanının da açıklamaları oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan çalan çırpanlara mani olmaz, 2002-2003 yıllarını tekrar estirmezse bir Devlet Bahçeli bir gol atar. İki kesim çok büyük bir şamar indirdi, biri emekliler. İstanbul ve Ankara’da içe sinen çalışmalar oldu ama İzmir’de olmadı.

CHP başarısını sadece Özgür Özel’e asla mal etmem

CHP başarısını sadece Özgür Özel’e asla mal etmem. Dün Kılıçdaroğlu’nun aday olmamasını söyleyenlere, onun yanında durup küfür edenler sonrasında Özel’in yanına geçmişlerdi. Özgür Özel’in ve heyetinin bu millete bir öz eleştiri yapması gerekiyor bu başarıdan sonra. Mayıs’da Kemal Kılıçdaroğlu’nu niye engellemediniz ? Çünkü, Kılıçdaroğlu aday olduğu için kaybetti, vatandaş bekliyormuş. Ekrem İmamoğlu’nun da bu öz eleştiriyi yapması gerekiyor.

Ekrem İmamoğlu acaba şahsi ikbali için mi Kılıçdaroğlu’nu destekledi ?

Ekrem İmamoğlu acaba şahsi ikbali için mi Kılıçdaroğlu’nu destekledi ? Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın ileride rakip olabileceklerini bile söyleyebilenler oldu. Garip bir şey bu. Dün millet ne CHP adaylarına ne de diğerlerine baktı. Türk’ü de Kürt’ü de her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ekmeklerine baktılar.

Bundan sonra CHP ne kadar toparlayıcı olacak ? CHP kibir yapacak mı ? CHP liyakatı ön plana alacak mı ? Vatandaş genel seçim muamelesi yaptı. Bunun için seçilen belediye başkanlarının çok dikkatli olması lazım’ şeklinde konuştu.

Whatsapp Görsel 2024 04 01 Saat 10.11.29 7B674E96

Şimdi genel seçim olsaydı, iktidardı

Yeniden Refah Partisi’nin seçimlerde üçüncü sırada yer almasını değerlendiren Ercan Pala, ‘Baktığında oy oranı aynı, bazı yerlerde iktidara kaybettirdiler. Onu genele kıyaslamak zor. CHP yüzde 25 tavanı dediler ya, yüzde 37’ye çıktı değil mi ? Şimdi genel seçim olsaydı iktidardı. CHP bunu kendi oyuymuş gibi düşünürse yanılır. Vatandaş, nerede nasıl hareket edeceğini bilir.

Özgür Özel bu başarıyı genele taşıyabilecek mi ?

Özgür Özel genel başkan ama lider değil. Özgür Özel’i bekleyen sınav bu. Özgür Özel bu başarıyı genele taşıyabilecek mi ? Batıdan doğuya sıkıştırdı ama Anadolu’da, güneydoğuda ve Karadeniz’in bir bölümünde yok. Şimdiki sınav bu.

Adıyaman beni çok şaşırttı

Mansur Yavaş'ın 2017 referandumunda paylaştığı reklam filmi yeniden gündem oldu Mansur Yavaş'ın 2017 referandumunda paylaştığı reklam filmi yeniden gündem oldu

Adıyaman beni çok şaşırttı. Adıyaman’daki menzil tarikatındaki merkezi. Adıyaman’ın CHP’ye geçmesi en şaşırtan sonuçlardan biri.

Deniz Yücel’den özür diliyorum

Öncelikle Deniz Yücel’den özür diliyorum ben. Çünkü o en son 28 ilçe dediğinde alamaz demiştim, 25-26 ilçe demiştim ben.Onun üstü açık kalmış demiştim benim üstüm açık kalmış. Özellikle beni yanıltan Kiraz Kınık oldu. Orada nedense yanıldım. Demiştim Sadık Bey’i Bergama’ya çekmekle AK Parti hata yaptı. Hem Bergama’yı hem Kınık’ı kaybedebilir demiştim. Bunu bir aydır söylüyorum, Kınık’ı çok tahmin edemedim ama o değişiklik AK Partiye hem Kınık hem de Bergama’yı kaybettirdi.

İzmir’de bana göre en şaşırtan değişiklikler şunlardı: 4 ilçede değişiklik olabilir demiştim. Ben iki yer için değişebilir dedim. Torbalı ve Kemalpaşa. Mehmet Türkmen kazandı. Beni asıl yanıltan kiraz Kınık ve bayındırdı. Ben 3 demiştim ama 5 tane kaybetmiş oldu.

Whatsapp Görsel 2024 04 01 Saat 10.11.29 9087Af80

Cemil Tugay rüştünü ispatlamış oldu

26/03/2024 tarihinde Ercan Pala seçim tahminlerini kapalı bir zarfa koymuştu. O zarf seçim sonrası açılarak veriler karşılaştırıldı.

Ercan Pala, ‘Büyükşehirde yüzde 45 +-2 demişim. Ben 47’lerde düşünürken 48’lerde almış oldu Cemil Tugay’ın ve bu onun başarısı oldu. Cemil Tugay da rüştünü ispat etmiş oldu. İYİ Partililer de demek ki bizim adayımız kazanamayacak ya da Cemil Tugay olsun demişler. Yüzde 50 alamaz ama seçimi kazanır demiştim ben Tugay için.

2002 yılında AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesi de dip dalgaydı. Çünkü insanlar bıkmıştı. AK Parti gerçek anlamda ilk defa seçim kaybetti. Ben de diyorum ki CHP kesinlikle şımarıklık yapmamalı, bu mesajı iyi okumalı ve doğru hamlelerle uygulamalı.

Erdoğan’ın yaptığı bütün seçim çalışmalarında 'DEM’leniyorlar' diye vurgular vardı ama vatandaş bunu kaile almadı. Erdoğanın o vurguları ekonomiye yenildi. Tam tersi biz sandıkta ittifak yapacağız lafı doğru çıktı. Evet, güzel yansıdı CHP’ye ama bu emanet oy ve bunu iyi değerlendirmeleri lazım.

Hasan Tahsin Kocabaş CHP'nin zafer sarhoşluğu içinde olmamasını korkutucu bulurken, 'CHP keşke zafer sarhoşluğu konuşması yapsalardı daha gerçekçi olurdu' dedi.

YEREL SEÇİMDE İZMİR

Hasan Tahsin Kocabaş, CHP'nin olmadığ yerlerde DEM ve AK Parti'nin olduğunu dile getirirken, CHP'nin kadrolarında alamadığı yerleri eleştirdi. Kocabaş, 'Kadrolarında bu kadar doğulu karadenizli var. Niye bu doğulular izmirde başarıya götürüyorlar da kendi memleketlerinde AK Parti’ye ya da DEM’e bırakıyorlar ? Veli Ağbaba İzmir ile uğraşacağı kadar Malatya ile uğraşsaydı şimdi belediye başkanıydı.

Ben Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından ürktüm

80 darbesinden sonra Türkiye’ye dayatılan 2.5 parti tuttu. DEM’i de koyarsan 2.5. Ben Cumhurbaşkanı’nın konuşmasından ürktüm, ayrımcılık yapmayacağız dedi. Bu yapacakları anlamına geliyor. Ben İzmir’in 5 yılından korkuyorum. Burada çok farklı bir yola girdik. Vatandaşın ekonomik fukaralığına dikkat çektiğinin seçilen adaylar, meclis üyeleri hatta genel başkan ve kurmayları üzerinde nasıl hassasiyet yaratacağından endişeliyim.

Emekliye sadaka bekleyen dilenci muamelesi yaptılar

Bütün partiler seçim sürecinde emekliye sadaka bekleyen dilenci muamelesi yaptılar. Endişeli olmadığım birkaç kişi var onları zamana bırakıyorum. Cemil Tugay’ın İzmir BB seçilmesi beni şaşırtmadı bekliyordum. Şu anda İzmir’de başka bir oyun kuruluyor.

Ne dediler ? Deprem konusunda her şeyi yapcağız, göreceğiz. Bayraklı Belediye Başkanı kent lokantasını arttıracağız dedi. Bayraklı’da kent lokantası yok, kuracağını göreceğiz.

Whatsapp Görsel 2024 04 01 Saat 10.11.29 Fa1489C8

Cemil Tugay'ı uyardı

Ben Cemil Tugay’ı buradan uyarmak istiyorum. Mazbatalar verildikten bir gün sonra başkan danışmanları yeni başkanlara veda ederler. Ben de randevu aldım. Halk binasından girdim, genel sekreterlik tarafından yürürken bir güruh çıktı. Öyle bir bağırıyorlardı ki Azizcileri kazıyacağız diye. Eğer Cemil Tugay, Tunç Soyer’in bazı cahil yandaşlarının yaptığı gibi bir devri sabık yapmaya kalkarsa çalışanlar tarafından not edilir.

Herkesin gözden kaçırdığı bir nokta var. Cemil Tugay’ı adaylığa da başkanlığa da taşıyan bir belediye mayası var. Bunu sakın unutmasın. Normal bir ülke olsaydık kazanan adayların çoğu muhtar bile olmazdı. Keramet vatandaşın cüzdanında. Bundan sonra, mazbatalar verildikten sonra dikkat etsinler. Birlikte yöneteceğiz dediler, suya yüzde 50 indirim dediler hepsi bizde kayıtlı.

Son hafta Hamza Dağ’ın gardı düştü. O temiz yüzlü Gaip Atar golü eski dava arkadaşlarından nasıl yedi ? Demek ki Türkiye’de siyasetin yeniden dizayn edilmesi gerekiyor.

CHP’nin şu an tek lideri Ekrem İmamoğlu’dur

Bu dönem CHP’nin nepotizme dayanarak seçtiği adayların başarılı olacağının ilk ölçüsünü, ilk meclisinde başkanlarının açılış konuşmalarında göreceksiniz. CHP’nin şu an tek lideri Ekrem İmamoğlu’dur. Yoksa niye İzmir’in adayları Ekrem İmamoğlu ile boy boy fotoğraf çekilsin ?'ifadelerini kullandı. 

Çeşme Lal Denizli'ye vize verdi

Ercan Pala bazı yerlerdeki sonuçların kendisini şaşırtmadığını dile getirdi. Pala: 'Zor geçecek yerler konusunda Kemalpaşa, Selçuk ve Dikili beni şaşırtmadı. Kadın adaylardan biri hariç hepsi kazandı. Kınık'ta Sema Bodur, şaşırttı, Özel bile 'Seçilecek yerlerde kadın aday koyduk derken kıyılarda değil demişti.Sema Bodur ‘Kıyıda kaldı’ ifadesini kullanmıştı.

AK Parti’nin yaptığı bir hatadan dolayı CHP oraya geçti. Sadık Bey’in Bergama’ya çekilmesi o zaman demiştim hem bergamayı hem kınık’ı kaybetmesine sebep oldu. Bayındır Kınık Bayındır AK Parti’deydi orayı CHP aldı. Çalışan vatandaş görüyor. Kiraz niye kaybetti iki dönem sonra ? Aliağa için de aynı şeyi söylemiştik, Serkan Bey önde gider demiştim.Çeşmede farkın biraz daha az olacağını düşünüyordum. Çeşme Lal Denizli’ye de vize verdi' derken, Hasan Tahsin Kocabaş, 'Lal Denizlinin etrafında ittifak oldu. Lal denizli belediye başkanlığı yapmayacak, birileri yapacak o kadar başkan olarak görünecek' şeklinde konuştu.

Acı reçete

Ercan Pala vatandaşlar ve AK Parti için zor günler beklediğini dile getirirken, bunun sebebinin seçim döneminden dolayı iktidarın acı reçeteyi uygulamamasına bağladı. Pala, '10 ay önce oy veren vatandaş bu sefer CHP’ye yüzde 50 oy kazandırdı. Genel seçimlerde bu olmadı, o zaman demek ki Meral Akşener 6'lı masaya oturmakla hata etti. AK Parti’nin eski gücüne dönebilmesi için ekonomiyi düzeltmesi gerek. Yoksa AK Parti ANAP’ın yaşadığı sürece doğru gider' dedi.

Yapay zeka polemiği

Yapay zeka polemiklerine de değinen Pala, 'Biz insan zekasıyla adayları belirledik demişlerdi ya, Demek ki yapay zeka ile belirlenen adaylar başarılı olmuş insan zekası yetmiyormuş' dedi.

Ercan Pala İYİ Parti hakkında değerlendirmelerde bulundu: 'Asıl şeyler İYİ Parti'de yaşanacak. Meral Akşener, en başarısız genel başkan. İstifaya çağırdı Bilge Yılmaz ve istifa etti. Kendisi Mehmet Şimşek'in yerine gösterilen, ekonomiyi emanet edeceği kişiydi. Sözünde durursa da Meral Akşener'in istifa etmesi lazım'

Kaynak: HABER MERKEZİ