İzmir’de holding sahibi olan ve yüksek kâr vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla Adana'da yakalanan Sedat Ocakçı ve eşinin de arasında bulunduğu dört kişi sağlık kontrolünün ardından Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. 

NE OLMUŞTU?

İçlerinde Fatih Terim ve ünlü futbolcuların da bulunduğu çok sayıda kişiden para toplayan ve şikayetler üzerine tutuklanan Seçil Erzan olayının daha geniş çaplısı İzmir'de yaşandı. Sedat Ocakçı'nın sahibi olduğu Ocakçı Holding'e ait 2 milyar 500 milyon liralık soğuk cüzdanla kaçan siber güvenlik uzmanı Salih Han'ın peşine yüzlerce polis düştü.

Öte yandan mağdurlara sosyal medyadan borcunu ödeyeceği vaadinde bulunan Sedat Ocakçı'nın, son mesajının ardından ortadan kaybolduğu ileri sürüldü. Holdingin bulunduğu Çiğli'deki binanın da iki aylık kira ve elektrik su borcunun ödenmemesinden dolayı boşaltıldığı ve levhalarının da indirildiği görüldü.

EVİNİ ARABASINI SATAN BİRÇOK VATANDAŞ MAĞDUR

Mali polisin de coin yatırımları ve kaçma iddiası ile ilgili inceleme başlattığı öğrenilirken, Sedat Ocakçı yüzünden mağdur olan binlerce yatırımcının kredi çektiği ve bu yüzden birçok kişinin uçurumun kenarında olduğu iddia edildi. Çiğli'de Sedat Ocakçı'ya güvenerek yüzde 10 ile yüzde 20 gibi yüksek faiz getirisiyle her yaştan parasını teslim edenler bulunuyor. Öğrenciden emekliye, evini arabasını satıp kredi çekerek sisteme giren birçok vatandaş mağdur. Çiğli başta olmak üzere Sedat Ocakçı'nın mağdurları parasını geri almayı bekliyor.

Sedat Ocakçı'nın yeğeni olan ve siber güvenlik uzmanı olarak bilinen Salih Han, kuruma ait 2,5 milyar liralık soğuk cüzdanla Dubai'ye kaçtı.

SOĞUK CÜZDAN NEDİR?

Antalya'da zincirleme kaza! 2 kişi öldü 3 kişi yaralandı... Antalya'da zincirleme kaza! 2 kişi öldü 3 kişi yaralandı...

Soğuk cüzdan, Bitcoin ve diğer alternatif kripto para birimlerini depolamak için kullanılan çevrim dışı cüzdanlara verilen genel bir addır.

Kaynak: Haber Merkezi