Merkez Bankası, bugün para politikasına ışık tutacak olan yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, "Ekonomimizi kalıcı fiyat istikrarına kavuşturacağız." dedi. Karahan, enflasyonda istenen düzeye gelinene kadar parasal sıkılaşmanın süreceğini ifade ederken; Merkez Bankası'nın 2024-2025-2026 yılları için enflasyon tahmininin korunduğunu söyledi. Buna göre 2024 için enflasyon tahmini yüzde 36 olurken, 2025 için ise yüzde 14 olarak açıklandı. 

TCMB Başkanı Karahan, "Politika faizinin ocakta ulaştığı seviye ve attığımız destekleyici adımlarla dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılığa ulaştık." dedi.

Karahan, "2024, 2025, 2026 yıl sonu enflasyon tahmini önceki rapordaki haliyle korundu. 2024 yıl sonu yüzde 36, 2025 yıl sonu ise yüzde 14 olarak tahmin edilmiştir." şeklinde konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre ocak ayında enflasyon aylık bazda yüzde 6,70 artarken yıllık bazda yüzde 64,86 oldu. Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) değişim 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında ise yüzde 54,72 olarak gerçekleşmişti.

Fatih Karahan ‘faiz artış döngüsünü sonlandırdık. Faiz indirimi için çok erken. İndirim konuşmak yanlış olur’ diye konuştu.

İşte MB Başkanı Karahan'ın açıklamasından öne çıkanlar
Hafize Gaye Erkan'a görev süresince gösterdiği katkılar için teşekkür ederiz.

Dezenflasyonu tesis etmeye yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.

Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere gelene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon görünümünde bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz.

Kalıcı fiyat istikrarına ulaşana kadar politika duruşumuzu sürdürerek enflasyonu tahmin ettiğimiz patikaya düşürecek ve orta vadede ekonomimizi kalıcı fiyat istikrarına ulaştıracağız.

Enflasyon küresel düzeyde hedeflerin üzerinde seyretmektedir. Küresel olarak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı önem kazanmıştır.

Gelişmekte olan ülkelerin bir kısmında enflasyondaki düşüşe paralel olarak faiz indirimleri devam etmektedir.

Merkez bankalarının indirim süreçlerini kademeli bir şekilde sürdürecekleri ve küresel ölçekte parasal sıkılığın korunacağı değerlendirilmektedir.

Bitcoin Kasım 2021'den bu yana ilk kez 65 bin doların üzerine çıktı! Bitcoin Kasım 2021'den bu yana ilk kez 65 bin doların üzerine çıktı!

Sıkılaşma adımlarımızla Türkiye'de talepte dengelenme başlamıştır. Yurt içi talebin dezenflasyon yönünde ilerlemesini sağlamak için parasal duruşumuzu korumakta kararlıyız.

Son dönemde ithalat eğilimi zayıflamıştır.

Ocak verileri dış ticaret dengesindeki iyileşme eğilimine işaret etmiştir.

Talebin zayıflaması ve beklentilerin iyileşmesiyle cari dengede düzelme izlenmiştir. 2024'de yurt içi talepteki dengelenmeyle birlikte cari dengedeki iyileşmenin süreceğini düşünüyoruz.

Hizmet enflasyonu eğiliminde son çeyrekte yavaşlama kaydedilmekle birlikte katılık devam etmektedir.

Hizmet enflasyonundaki katılığın önemli bileşeni kiralardır.

Sıkılaştırma sonrası büyük kentlerde konut fiyatlarındaki artış hızı belirgin ölçüde yavaşlamıştır. Konut fiyat artış hızının yavaşlaması kira ve hizmet enflasyonu yoluyla dezenflasyona katkı sağlayacaktır.

Enflasyon beklentilerinin seviyesi ve dağılımı önemli ölçüde iyileşmiştir.

Ocak'ta hizmet grubundaki artış beklentilerimizin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Bunda asgari ücret artışının beklentilerimizin üzerinde gelmesi rol oynadı.

Enflasyon ana eğilimi tahminlerimizden daha hızlı geriledi. Bununla birlikte ana eğilim üzerindeki riskler mevcuttur. Özellikle ücret ayarlamalarının talep üzerindeki etkilerini yakından takip ediyor olacağız.

Zorunlu karşılıklar aracılığıyla 1 trilyon TL'den fazla likidite sterilize edildi.

Kaynak: Haber Merkezi