Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun silahlı saldırıda yaralanmasının ardından birçok kişi, Fico hakkında bilgi edinmek için araştırmalara başladı. Peki, Robert Fico kimdir? Robert Fico olayı nedir? Detaylar haberimizde...

ROBERT FİCO KİMDİR?

ROBERT FİCO KİMDİR?

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 15 Eylül 1964 tarihinde doğmuştur. Politik kariyerine Yön-Sosyal Demokrasi (SMER-SD) partisinin lideri olarak devam etmektedir. Fico, ilk olarak 1992'de (Çekoslovakya döneminde) Parlamento'ya seçilmiş ve daha sonra Avrupa Konseyi'ne atanmıştır.

Son dakika: Benzine zam mı, indirim mi? 24 Mayıs akaryakıt fiyatları Son dakika: Benzine zam mı, indirim mi? 24 Mayıs akaryakıt fiyatları

Fico, Slovakya Başbakanlığı görevini ilk kez 4 Temmuz 2006'dan 8 Temmuz 2010'a kadar yürütmüştür. Daha sonra muhalefetteyken, etkili bir muhalefet lideri olarak parlamentoda yer almıştır. Iveta Radičová'nın kabinesine karşı güvenoyu vermesinin ardından 2012 parlamento seçimlerinde SMER-SD'yi başkan seçtikleri bir zaferle tekrar Başbakan olarak seçilmiştir.

Ancak 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını ilan etmesine rağmen, ikinci tur oylamada Andrej Kiska'ya karşı kaybetmiştir. Son olarak, Fico'nun sağlık durumu hakkında herhangi bir bilgi verilmemiştir.

Kaynak: Haber Merkezi