Papua Yeni Gine'de meydana gelen toprak kayması felaketindeki bilanço her geçen gün daha da ağırlaşıyor. 24 Mayıs'ta gerçekleşen trajedi, başkent Port Moresby'nin 600 kilometre kuzeybatısındaki Enga eyaletine bağlı Kaokalam köyünde yaşandı. Bölgedeki en az 6 köy, toprak kaymasıyla etkilendi. Otoyolların trafiğe kapatıldığı bu bölgeye sadece helikopterle ulaşım sağlanabiliyor.

Las Vegas’ta silahlı saldırı: 5 ölü, 1 yaralı Las Vegas’ta silahlı saldırı: 5 ölü, 1 yaralı

Papua Yeni Gine Heyelan Felaketi

''Büyük yıkım''

Ülkenin ulusal afet merkezi, başkent Port Moresby'deki Birleşmiş Milletler (BM) ofisine "Heyelan 2 binden fazla insanı canlı olarak gömdü ve büyük bir yıkıma neden oldu" bildiriminde bulundu. Heyelanın "binalarda, gıda bahçelerinde büyük tahribata yol açtığı ve ülkenin ekonomik yaşam çizgisi üzerinde büyük etkiye neden olduğu" ifade edildi.

Kayıplar aranıyor

Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, arama-kurtarma ekiplerinin yanı sıra savunma personelinin de bölgedeki çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Uluslararası Göç Örgütü'nün Papua Yeni Gine Temsilcisi Serhan Aktoprak ise, çocukların ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığını dile getirerek, "Herkes kayıplarını arıyor. Bir çok insan hala şok içerisinde. Geçen her dakika umutlarımızı azaltıyor, hayal kırıklığımızı ise arttırıyor" dedi.

BM, dayanışma mesajı gönderdi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, toprak kaymasından etkilenen Güney Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine'ye destek sağlayacaklarını belirtti. Guterres, sosyal medya hesaplarından Papua Yeni Gine halkına dayanışma mesajı iletti.

Kaynak: Haber Merkezi