Tayvan'da geçtiğimiz gün yaşanan ve Amerikan kaynaklarına göre 7.6 şiddetindeki deprem sonrası bölgede tsunami alarmı da verildi. Yaşanan depremin 1999 yılından sonra en güçlü deprem olduğu belirtildi. Ülkede bazı binalar yıkılırken, ulaşım ve internette de ciddi sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Tayvan'da önceki gün meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremde şimdiye kadar 9 kişi hayatını kaybetti, yaralı sayısı ise belirsizliğini koruyor. 

SON DAKİKA: Almanya'dan vatandaşlarına İran'ı terk edin çağrısı! SON DAKİKA: Almanya'dan vatandaşlarına İran'ı terk edin çağrısı!

Japonya'da yaşanan deprem ve tsunami sonrası yaşananlar
Japonya'da ocak ayında meydana gelen ve yine 7.6 şiddetinde ölçülen deprem ve tsunami sonucu büyük sıkıntılar yaşandı. Meydana gelen sarsıntı sonucu Japonya Denizi boyunca 1,2 metreye varan tsunami dalgaları oluştu. Deprem sonucunda 241 kişi öldü, 1286 kişi yaralandı ve 19 kişi kayboldu.

Bizde neden 10 binler ölüyor?
Yakın zamanda gerçekleşen bu depremler akla önceki yıl yaşanan Kahramanmaraş depremlerini akla getirdi. Yaklaşık aynı şiddetlerde gerçekleşen depremler sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı arasındaki fark, ülkenin depreme bakış açısını da özetliyor. Bizde tsunami olmamasına rağmen ölü sayıları diğer depremlerle kıyaslandığında depreme ne kadar hazır olmadığımız ortaya çıkıyor. Kahramanmaraş merkezli 7.8 ve 7.5 büyüklüğündeki depremlerdeyse resmi verilere göre 53 bin 537 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ