Ülkemizin en başarılı iş insanlarından olan Murat Ülker, son zamanların en çok araştırılan isimleri arasında yer almaktadır. Sahip olduğu markalar ve şirketlerle gündeme gelen Murat Ülker serveti konusunda oldukça merak edilmektedir. Murat Ülker’in mal varlığı başta olmak üzere ünlü iş insanı hakkında merak edilenleri paylaştık!

22 Haziran Cumartesi günlük burç yorumları: Bugün burcunuzu neler bekliyor? 22 Haziran Cumartesi günlük burç yorumları: Bugün burcunuzu neler bekliyor?

Murat Ülker’in Serveti Ne Kadar?

2024 yılı Forbes verilerine göre Murat Ülker’in servetinin yaklaşık 5,4 miyar Dolar olduğu bilinmektedir. Ünlü iş insanının sahip olduğu bu servet ise onu, Türkiye’nin en zenginleri listesinde birinci yapmaktadır.

Murat Ulker Serveti 1

Murat Ülker Şirketleri

Murat Ülker serveti kapsamında değinilecek bir diğer konu ise ünlü iş insanının sahip olduğu markalar ve şirketlerdir. Çünkü Murat Ülker kariyeri boyunca birçok yatırıma imza atmıştır. Öyle ki, birçok yerde adı ‘Marka İnsan’ olarak geçmektedir. Murat Ülker'in yaklaşık 22 şirketi bulunmaktadır.

Bilindiği üzere Murat Ülker Yıldız Holding’in sahibidir. Yıldız Holding ise dünya sıralaması kapsamında ilk 500 şirketin içinde bulunmaktadır. Yıldız Holding’in bünyesinde barındırdığı alt kuruluşlar, şirketler ve markalar ise aşağıda yer almaktadır:

 • ŞOK Marketler T.A.Ş.
 • Pladis
 • Gözde Girişim
 • Superfresh
 • Kerevitaş
 • Aytaç Et
 • Adapazarı Şeker
 • Ülker
 • Godiva
 • United Biscuits
 • Bizim Toptan Marketler
 • Besler
 • Derby Tıraş Bıçakları
 • Seç Marketler
 • Penta Teknoloji
 • Polinas
 • Azmüsebat Çelik
 • Makina Takım
 • Donuk Fırıncılık Ürünleri
 • Yıldız Tech
 • g2m

Ayrıca bilinmesinde fayda vardır ki Yıldız Holding, 2014 yılında United Biscuits’i ve 2016 yılında Godiva’yı satın almıştır. Bu da Yıldız Holding’i dünyanın en iyi üç numaralı bisküvi şirketi konumuna getirmiştir.

Murat Ulker Serveti 4

Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker servetiyle sıkça araştırılan bir iş insanıdır. Ancak Murat Ülker’in biyografisi de en az serveti kadar ilgi çekmektedir. Bu kapsamda Murat Ülker kimdir, inceleyelim… Yıldız Holding’in sahibi olan Murat Ülker, ülkemizde ve dünyada oldukça ünlü bir iş insanı ve sanayici olarak tanınmaktadır.

Murat Ülker, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirmiş ve Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Yüksek öğretimini tamamlayan Murat Ülker, 1982 yılında iş hayatına atılmıştır.

Murat Ülker iş dünyasına atıldıktan sonra American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) okullarında eğitimler almıştır.

Murat Ülker aldığı bu eğitimlerin ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Continental Baking şirketinde staj yapmıştır. Ardından Avrupa’ya açılan iş insanı, gıda sektörü kapsamında çeşitli çalışmalar yürütmüştür. Bu kapsamda ise International Executive Services Corps (IESC) projelerine katılım göstermiştir.

Ardından Türkiye’ye dönen Murat Ülker babası Sabri Ülker ve amcası Asım Ülker’in temellerini attığı Ülker Gıda’da işe başlamıştır. Ülker Gıda’nın şimdiki adı ise Yıldız Holding olarak karşımıza çıkmaktadır. Murat Ülker 1984 yılında kontrol koordinatörü olarak başladığı görevine, genel müdür olarak devam etmiştir.

Ardından icra komitesi üyeliğine yükselmiş ve holdingin çeşitli alt şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği yapmaya başlamıştır. Murat Ülker, 2008 yılından 2020 yılına kadar Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Ancak 2020 yılında emekli olmuş ve görevini yeğeni Ali Ülker'e devretmiştir.

Murat Ulker Serveti 2

Murat Ülker Kaç Yaşında? Nereli?

Murat Ülker servetinin yanında yaşı ve memleketiyle de sıkça araştırılmaktadır. 21 Mart 1959 yılında dünyaya gelen ünlü iş insanı, günümüz itibarıyla 65 yaşındadır. İstanbul’da doğduğu bilinen Murat Ülker aslen nereli sorusu ise vatandaşın merak ettiği bir diğer konudur.

Murat Ülker’in dedesi Fatih Medresesi mezunu bir muallim olarak hayatını sürdürürken Trakya’da evlenmiş ve Balkan Savaşları sebebiyle Kırım’a göç etmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda Murat Ülker, kökeni gereği Kırımlıdır.

Murat Ülker’in ailesi Sovyetler Birliği’nin kurulmasının ardından, Müslümanlara yapılan baskılar dolayısıyla İstanbul’a göç etmiştir. Bu sebeple Murat Ülker İstanbul’da doğmuştur.

Peki Murat Ülker nerede yaşıyor? Halen İstanbul’da yaşadığı bilinen Murat Ülker, Anadolu Yakasında yaşamayı tercih etmektedir. Ünlü iş insanının Üsküdar ve Çamlıca’da çeşitli konutları olduğu bilinmektedir.

Murat Ülker Ailesi

Murat Ülker serveti ve biyografisinin ardından, ünlü iş insanının özel hayatını inceleyelim… Murat Ülker, üç çocuklu bir ailenin en küçük oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Anne ve babasını kaybetmiş olan iş insanının halen hayatta olan bir ablası bulunmaktadır. Abisi Ali Ülker ise henüz çocukken geçirdiği bir kaza nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Özel hayatı konusunda çok fazla bilgi bulunmayan Murat Ülker’in çekirdek ailesi ise beş kişiden oluşmaktadır. Üç çocuğu bulunan Murat Ülker’in eşi Betül Atasever ile İngilizce kursunda tanıştığı bilinmektedir.

Murat Ulker Serveti 3

Murat Ülker Çocukları

Murat Ülker ve Betül Atasever çiftinin üç çocuğu vardır. İlk çocukları Yahya, 1993 yılında dünyaya gelmiş, günümüz itibarıyla 31 yaşındadır. Fatih ve Mustafa ise 2000 yılında dünyaya gelmiş, günümüzde 24 yaşında olan ikiz kardeşlerdir.

Murat Ülker’in oğlu Yahya Ülker, Koç Üniversitesi’nin ekonomi ve işletme bölümünü bitirmiştir. Aynı zamanda Yıldız Holding’in yönetim kurulunda yer aldığı bilinmektedir. İkizler hakkında ise kapsamlı bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte Mustafa Ülker’in Özel Üsküdar Amerikan Lisesi'nden, Fatih Ülker’in ise Özel Sev Amerikan Koleji'nden mezun olduğu bilinmektedir.

Kızılcık Şerbeti Ailesi Ülker Mi?

Ülker ailesi konusunda araştırılan bir diğer konu ise Show TV’nin reyting rekorları kıran dizisi Kızılcık Şerbeti ile olan ilişkisidir. Bilindiği üzere Kızılcık Şerbeti, gerçek hayattan uyarlama bir hikayeyle ekranlara gelmektedir. Bu kapsamda izleyici ve sosyal medya, Kızılcık Şerbeti’nde yer alan Ünal ailesinin Ülker ailesi olduğunu iddia etmektedir.

İddiayı ortaya atan Kızılcık Şerbeti hayranları, dizideki Abdullah Ünal karakterini Murat Ülker’e, Fatih Ünal karakterini ise Yahya Ülker’e benzetmektedir. Ayrıca Murat Ülker serveti ve dizideki Ünal ailesinin sahip olduğu servet de birbirine oldukça yakındır. Ancak iddia sadece benzerlikten ibarettir ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Muhabir: Güler Bilgen