TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüştü! TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüştü!

Metin Zakoğlu'nun, Şubat ayından bu yana AKM'de sahne aldığı gösterilerden biri olan 'Hayrola Kayrola' isimli performansının ardından beş gösterisinin iptal edildiği bildirildi. Işıl Çalışkan'ın Birgün gazetesinde yer alan habere göre, Kültür Bakanlığı, Zakoğlu'nun gösterilerinin AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum hakkında yaptığı şaka nedeniyle yasaklandığını iddia etti. Zakoğlu, Ferhan Şensoy'un "Hayrola Kayrola" performansı için Şubat ayında ve Nisan ayında Gogol'un, , “Şubat ayında Ferhan Şensoy’un Hayrola Kayrola için ve nisan ayında da Gogol’un Bir Delinin Hatıra Defteri isimli oyunlarımı oynamak üzere AKM yönetimi ile bir sözleşme imzaladık. Ama son oyunda Murat Kurum’la ilgili yaptığım hiçbir hakaret içermeyen espri nedeniyle sansüre uğradım. Kurum’un Küçükçekmece’ye Anadolu Yakası’nda demesi üzerinden yaptığım şaka nedeniyle sorgusuz sualsiz bütün oyunlarım iptal edildi. İptal dilekçesinde bir uyarı gelmedi. Hakaret içeren hiçbir cümlem yok” dedi.

''Bu hukuksuz durumu asla kabul etmiyorum''

“Bu antidemokratik ve hukuksuz durumu asla kabul etmiyorum” diyen Zakoğlu, sözlerine şunları da ekeldi: “Sanatçıların ağzı torba değildir, kimse büzemez. Ellerinde resmi kayıtlı belge olmadan son derece masum bir şakayla kimse sanatçıyı sanatçılara ait mekânlardan kovamaz. Bununla ilgili avukatlarım sözleşmenin feshiyle ilgili gerekli tüm birimlere başvurularını yapacağız. Atatürk Kültür Merkezi, AKP kültür merkezi değildir. Adını Atatürk’ten almış, sanatçıların seyirciyle buluştuğu kıymetli bir kültür merkezidir. Kimse sanatçıya bir sansür uygulayamaz. Hem beni hem seyircilerimi mağdur edecek şekilde AKM’den atmak hangi cüretle yapılabilen bir davranıştır?

Kaynak: HABER MERKEZİ