İtiraz Gerekçeleri

Kütahya Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan MHP'li Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, seçim sürecinde yaşanan birçok gerekçe ve usulsüzlük nedeniyle seçimin iptal edilmesini talep ettiklerini belirtti. Işık, özellikle sandık başlarında ve sayımlar sırasında ortaya çıkan mevzuata aykırı durumların, hatalı sonuçlara sebep olduğunu vurguladı.

Dilan Polat ve Engin Polat için mahkemeden sürpriz karar: Tahliye mi olacaklar? Dilan Polat ve Engin Polat için mahkemeden sürpriz karar: Tahliye mi olacaklar?

Işık açıklamasında; "31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde öncelikle sandığa giderek oy kullanan tüm hemşehrilerime, sandık başlarında görev yapan sandık görevlilerimize, emniyet güçlerimize teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum. Kütahya'mıza yakışan sakin, sükunet içerisinde, herhangi bir olaya tanık olmadan seçimler tamamlandı. Arkasından tabii ki oylar sayıldı, İlçe Seçim Kurulumuza oylar aktarıldı. Daha sonra da sandık kurullarından gelen bilgiler İlçe Seçim Kurulumuza birleştirilmiş ve tutanak haline dönüştürülerek partilerimize ve parti temsilcilerimize tebliğ edildi. Gerek seçimler öncesinde hazırlık döneminde, gerekse oy kullanma sırasında ve ardından sayımlar sırasında ortaya çıkan mevzuata aykırı, usulsüzlük ve yanlış değerlendirilebilecek hatalı sonuçlarla ilgili bugün Kütahya Merkez Seçim Kurulu Başkanlığımıza itiraz dilekçemizi verdik. Öncelikle hayırlara vesile olmasını diliyorum. İtirazlarımıza konu birçok belgeli tam kanunsuzluk hali olarak mevzuata geçen halleri içeren dolayısıyla seçimlerin öncelikle iptalini ve ardından da olmuyorsa tüm sandıkların tekrar sayılmasını gerektiren keşiflerimiz var. Tabii ki seçimlerin her şeyden önce sonuçları itibarıyla da adil ve dürüstlüğü adına kimsenin kafasında bir soru işareti kalmaması gerekiyor. Tüm bunların aydınlatılması yapılacak itirazlar doğrultusunda ilgili kurumların sandıkları sayıp son şeklini kamuoyuna açıklaması ile mümkündür. İtirazımızın değerlendirilerek karar verilmesine, tüm bu nedenlerle hukuka aykırılıklarını seçim sonuçlarını etkileyecek nitelikte olduğunun tespiti halinde öncelikle seçimin iptaline, kabul edilmemesi halinde ise tüm geçerli ve geçersiz oyların tekrar sayılmasına karar verilmesini Sayın İlçe Seçim Kurulumuzdan arz ve talep ediyoruz. Seçimler her yeni dönemin başlangıcı ve umududur. Milletimizin umuduna zerre kadar şüphe düşürmeden bu sürecin sağlıkla sonuçlandırılması gerekir. Şu anda itirazımızın inanıyorum ki, bahsettiğim gerekçelerle seçim kurulumuz tarafından değerlendirilip bu talebimizin uygun bulunacağı yönündeki kanaatimiz bizleri şimdilik umutlandırmaktadır. Aksi bir sonuç şehrimize de, hemşehrilerimize de, demokrasiye de yakışmayan bir sonuç olacaktır. Kesin sonuçlar Yüksek Seçim kurulu’ndan açıklanıncaya kadar her şey mümkündür. Bu mümkünlük haklı gerekçelerle birçok seçim bölgesinde seçimleri iptal olabileceği gibi, bazılarında oyların yeniden sayılması sonunda kazanmış gösterilen, kesin olmayan sonuçlara göre kazandığı kamuoyuna ve televizyonlara ilan edilen birçok adayın değişmesine yol açılabilmektedir" ifadelerini kullandı.

Adalet ve Dürüstlük İçin Talep

Prof. Dr. Alim Işık, seçim sürecinin adil ve dürüst bir şekilde sonuçlanması gerektiğine vurgu yaparak, tüm itirazlarının belgelerle desteklendiğini ifade etti. Hukuki sürecin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için İlçe Seçim Kurulu'ndan taleplerinin dikkate alınmasını istedi.

İtiraz sürecinin değerlendirilmesi ve uygun bulunması durumunda umutlu olduklarını ifade eden Işık, aksi bir sonucun şehirleri ve demokrasiyi zedeleyeceğini belirtti. Kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacağına değinen Işık, seçimlerin sonucunun herhangi bir gerekçeyle değişebileceğine dikkat çekti.

Sonuçları Bekleniyor

Şimdilik sonuçların beklendiğini ve gelişmelerin takip edileceğini söyleyen Işık, hukuki sürecin adil bir şekilde sonuçlanmasını temenni etti.

MHP'nin itirazı, seçim sonuçlarının netleşmesi ve hukuki sürecin tamamlanması için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Kamuoyu, yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye devam edecek.

Kaynak: İHA