Milli Güvenlik Kurulu, iki aylık bir aradan sonra bugün Beştepe'de bir araya gelecek. Toplantının öncelikli gündemi, Türkiye'nin sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları olacak. MGK toplantısında, bölgesel ve uluslararası diğer güvenlik meseleleri de ele alınacak. 

Mgk Foto 1

Yurtdışındaki PKK sorunu 

MGK toplantısında, terör örgütü PKK yanlılarının Avrupa'da yaşayan Türklere ve Türkiye'nin diplomatik misyonlarına karşı gerçekleştirdiği saldırılar da ele alınacak. Bu konuda bugüne kadar atılan adımlar ve alınacak ek tedbirler değerlendirilecek.

ABD ile ilişkiler

Washington yönetimiyle ilişkiler, kurulun gündemindeki bir başka önemli konu olacak. Amerika Birleşik Devletleri ile F-16 tedarik sürecindeki son durum ve Cumhurbaşkanı'nın mayıs ayındaki Washington ziyareti de Kurul tarafından değerlendirilecek. 

Tayyip Mgk 11

Gazze'deki katliam

İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü katliamlar da görüşülecek. Saldırıların durdurulması, insani yardımların kesintisiz ulaştırılması ve İsrail’in gerilimi bölgeye yayma çabalarının önüne geçilmesi için yürütülen temaslarla ilgili değerlendirme yapılacak.

Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi 

Yankı Bağcıoğlu'na göre Mesut Kocagöz'ün tutuklanması hukuki değil siyasi! Yankı Bağcıoğlu'na göre Mesut Kocagöz'ün tutuklanması hukuki değil siyasi!

Ve 'Kırmızı Kitap' olarak da bilinen 'Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nin güncellenmesi için başlatılan çalışmalar hakkında gelinen aşamayla ilgili sunum, yıl sonuna kadar MGK'nın onayına sunulması planlanan çalışmayla ilgili toplantıda yapılacak.

Kaynak: Haber Merkezi