Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, haftanın başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vurguladığı çerçevede, kamu harcamalarında tasarruf kültürünü güçlendirmek amacıyla çeşitli alanlarda adımlar atılacağını duyurdu.

Sağlıklı bir denge ve tasarruf odaklı yaklaşım hedefleniyor

Bakan Şimşek, özellikle taşıt, bina, haberleşme, cari harcamalar, eğitim, yurt dışı seyahatler ve kamu istihdamı gibi birçok alanda tasarruf sağlanmasını hedefleyen bir tedbir paketinin uygulanacağını belirtti. Bu adımların, kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla atıldığı vurgulandı. Böylelikle, kamu harcamalarında daha sağlıklı bir denge ve tasarruf odaklı bir yaklaşım benimsenmesi hedefleniyor.

Ticaret Bakanlığı'ndan çok konuşulacak 'E-Ticaret' açıklaması! Ticaret Bakanlığı'ndan çok konuşulacak 'E-Ticaret' açıklaması!

Kamuda tasarruf planının içeriğinde neler var?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu harcamalarında tasarruf sağlamak amacıyla bir dizi tedbir planı üzerinde titizlikle çalışıyor. Bu kapsamda, aşağıdaki önemli adımlar atılacak:

  • Az kaynakla etkin projeler öncelendirilecek: Kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması için az kaynakla daha fazla iş başaracak projeler önceliklendirilecek. Bu projeler, kaynakların doğru bir şekilde yönetilmesini sağlayarak daha büyük sonuçlar elde edilmesini amaçlıyor.
  • Sıkı harcama kontrolü: Kamu harcamaları, daha sıkı bir denetim ve kontrol mekanizması altında tutularak gereksiz harcamaların önüne geçilecek. Böylece, kamu kaynaklarının israf edilmesinin önüne geçilerek daha verimli bir harcama politikası benimsenecek.
  • Mal ve hizmet alımında kesinti: Mal ve hizmet alımları için ayrılan bütçelerde %10'luk bir kesintiye gidilecek. Bu kesinti, gereksiz veya lüks harcamalardan kaçınılarak bütçenin daha dengeli bir şekilde kullanılmasını sağlayacak.
  • Yatırım ödeneklerinde kesinti: Yatırım projeleri için ayrılan ödeneklerde %15'lik bir kesinti yapılacak. Bu kesinti, öncelikli olan ve acil ihtiyaçları karşılamak için kullanılacak olan projelerin önceliklendirilmesine yardımcı olacak.

Bu tedbirlerle, kamu harcamalarında toplamda 100 milyar liralık tasarruf sağlanması hedefleniyor. Bu adımların, kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması için atıldığı vurgulanıyor.

Ekonomistler kamuda tasarruf planını nasıl değerlendiriyor?

Kamu harcamalarıyla ilgili çalışmalar yürüten tanınmış ekonomistler, sosyal medya hesapları ve gazeteler aracılığıyla yaptıkları açıklamalarda, tasarruf planının doğru olduğunu ancak yetersiz olduğunu belirttiler. Ekonomistler, mevcut tasarruf önlemlerinin daha kapsamlı ve etkili olması gerektiğini vurgulayarak, daha fazla verimlilik ve dengeli bir bütçe politikasının benimsenmesi gerektiğini savundular.

"Devede kıl tasarrufu"

Sosyal medya platformu X (Twitter) üzerinden yapılan bir paylaşımda, ekonomist İris Cibre, kamu harcamalarıyla ilgili tasarruf planını sert bir biçimde eleştirdi. Cibre, 'devede kıl tasarrufu' diyerek, söz konusu planın uzun vadeli ve etkili olmayacağının altını çizdi. Cibre’nin söz konusu paylaşımı:

“2024 Bütçe giderleri ödeneği 11.1 TRL TLSadece cari transferler 4.3 TRL TL olarak bütçelendi (39%) Cari transfer nedir?Cari yıl içerisinde tüketilen ve karşılığı olmayan mal ve hizmet alımlarıdırYapılan bu harcamalar, aslında ekonomiye direkt enjekte edilen paradır. Büyümeye ve dolayısıyla enflasyona katkı sağlar. İstihdam yaratmaz, üretim teşvik etmez Bu 100 MLR TL tasarruf nereden yapılacak bilmiyorum fakat büyüklüğü, bu transferlerin sadece 2.3%'ü Devede bir kıl.”

"Tasarrufa en yukarıdan başlayacaksın"

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye'nin ekonomik durumunu değerlendirirken, 'Mevcut durumdan çıkmanın tek yolu yapısal reformlardır. Hukukun üstünlüğünü sağladığınız anda manzara değişir' dedi.

Eğilmez sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye'nin yapması gereken tek şey yapısal reform. Nedir bu? Hukukun üstünlüğü, biz bunu yapacağız. Hiç çaremiz yok. Hukuk bağımsız olacak, adalet bağımsız olacak. Anayasa Mahkemesi'ni kurduysan artık onun kararını dinleyeceksin. Bu kararı 'beğenmedim' olmaz. Bu adımları atmamız lazım. Birinci öncelik hukukun üstünlüğünü ve yargının bağımsızlığını sağladığınız anda manzara değişir. Yapısal reformlardan biri kamuda tasarruf ama tasarrufa en yukarıdan başlayacaksın. Eğitimde gittikçe kötüye gittik. Sınıfta kalma yok, giren mezun oluyor. Böyle bir eğitim sistemi olmaz.”

Kamuoyu merakla bekliyor

Kamuda alınacak tasarruf tedbirlerinin ekonomiye olacak etkisi ve bu tedbirlerin ne kadar kabul göreceği ise kamuoyu tarafından merakla bekleniyor. Tasarruf önlemlerinin ekonomik canlanmaya nasıl bir ivme katacağı ve bu politikaların toplumda nasıl karşılanacağı önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ