Fed faizleri sabit tuttu Fed faizleri sabit tuttu

En düşük emekli aylığının 10 bin lira, asgari ücretin 17 bin lira olduğu bir ortamda 31 Mart seçimlerine giden AK Parti kuruluşundan bu yana ilk kez CHP'nin arkasında kalma şokunu yaşamıştı. Ekonomide rasyonel adımlar atacağız diyerek göreve başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in enflasyonu dizginleyebilmek için mali disiplin konusundaki katı tutumu, asgari ücrete yıl içinde artış olmasını bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmıştı.

Ancak tabandaki baskı artıyor...

AK Parti'nin Kızılcahamam kampında da dillendirilen asgari ücretlinin geçinemiyoruz çığlığı, AK Parti Genel Merkezi'nde de karşılık bulmaya başladı. TÜSİAD ve MÜSİAD'ın da asgari ücrete zam konusunda kapıyı açık bırakmasının ardından enflasyon karşısında zor günler geçiren asgari ücretliye nefes aldıracak bir hamlenin gelebileceği konuşulmaya başlandı. Asgari ücrete yüde 18'lik bir artış gelmesi ve rakamın 20 bin liraya çıkması için yürütülen çalışmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletileceği dile getiriliyor. 

4 kişilik ailenin geçim maliyeti 61 bin lira...

İstanbul Planlama Ajansı'nın çalışmasına göre geçtiğimiz yıl 33 bin lira olan dört kişilik ailenin geçim sınırı 61 bin liraya yükseldi. Temmuz ayında emeklilere enflasyon farkı olarak yüzde 25 civarında bir zam olması gündemdeyken asgari ücretliye de en azından nefes aldıracak bir artış olması için Mehmet Şimşek'in vetosunun nasıl aşılacağı belirsizliğini koruyor. Ekonomistler ise yılın ilk altı ayında asgari ücretteki erimenin 2 bin 686  olduğuna dikkat çekiyor. Türk-İş raporuna göre Mayıs ayında açlık sınırı 18 bin 969 TL, yoksulluk sınırı ise 61 bin 788 TL'ye yükselmişti.
 

Muhabir: Bünyamin Dobrucalı