Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı'ndan yerli yazılım vurgusu: Microsoft sorunları örnek gösterildi Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı'ndan yerli yazılım vurgusu: Microsoft sorunları örnek gösterildi

‘Değişim’ sloganıyla Kemal Kılıçdaroğlu dönemine noktayı koyan CHP lideri Özgür Özel, İzmir’deki aday tanıtım toplantısında adayları ‘anketlerle ve yapay zekayla belirlediklerini’ söylemişti. Özgür Özel, “Yapay zekanın adayları var” diyerek, yapay zeka teknolojisinin aday belirleme sürecinde nasıl kullanıldığını şu sözlerle anlatmıştı:
“Mesela 500’üncü ankette, ankette sorulmayan bir ismi çok fazla telaffuz edildiği için anketi kesip, “Bu ismi ankette sormak ister misiniz?” diye soruyor yapay zeka... Ve ankete eklettiğimiz bu kişi, ankette birinci çıkabiliyor. Bizim yolladığımız link üzerinden telefonla uygulama yapıyorlar şirketler. Biz dijital olarak dinliyor ve yedekliyoruz görüşmeyi. Yapay zeka denetimi var burada. Dijital dinleme olduğu için aynı anda 100 kişi bir ili arıyor. Onların birbirinden haberi yok ama ankette aday bile olmadığı halde bir isim telaffuz edilirse çok yoğun olarak, bunu yapay zeka yakalıyor. Bu ismi ankete koyup koymamayı teklif ediyor. Koyunca da ondan önceki aradıklarına da o eklenen ismi tekrar sormak için arıyorlar.”
Buca’da ‘yapay zeka’ kullanıldı mı?
Özgür Özel’in siyasi tarihte aday belirleme noktasında ‘yapay zeka’ya başvuran ilk lider olmasına rağmen en azından Buca’da bu yönteme başvurulduğunu söylemek çok zor. Onun yerine, 4-5 Kasım Kurultayının hesaplarının etkili olduğu görülüyor. Sonradan İYİ Parti’ye geçecek olan Suat Nezir’e bu süreçte hem Deniz Yücel’in hem de Murat Bakan’ın ‘adayımız sensin’ dediği dönemlerde aynı sözlerin birçok isme söylenip söylenmediği merak konusu. Kesin olan finale kalan iki isim olduğu ve her iki ismin de sürecin ilk gününde de son gününde de aynı isimlerin olmasıydı.


Görkem Duman mı? Hacer Taş Gültekin mi?
Parti Sözcüsü Deniz Yücel’in Buca Meclis üyeliğinden başlayan siyasi kariyerinde Buca için aday belirlemede en etkili isim olması zaten bekleniyordu. Deniz Yücel için cevabı son güne kadar verilemeyen soru tercih edeceği isim Görkem Duman mı? İlhan Dal mı? Yoksa yeniden Erhan Kılıç mı? Olacak sorusuydu. Kafasında ilk günden itibaren Görkem Duman olduğu son gün belli olacaktı. 29 Ocak MYK’sı toplandığında Özgür Özel’in kafasındaki isim ise Hacer Taş Gültekin’di. Sebebi çok basitti aslında. 


Son gün Kılıçdaroğlu’ndan vazgeçip Özel’i desteklemişti…
Eski Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültekin, Son Kurultay öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verdiği desteği geri çekmiş ve Kurultay Divan Başkanlığı'na gönderdiği dilekçe ile Özgür Özel'i önermişti. Özel bu desteği karşılıksız bırakmadı ve masaya Buca için onun ismini getirdi. Deniz Yücel’in o anda ‘siz nasıl isterseniz efendim’ yerine, Görkem Duman isminde ısrarcı olması bugünkü tablonun oluşmasını sağlayan en önemli etken oldu. Özgür Özel’in Buca’yla ilgili tasarrufuysa Hacer Taş Gültekin’i Meclis listesinin 1.sırasına yazılması yönündeki talimatıydı. Ve elbette söylediği gibi Hacer Taş Gültekin listesinin 1.sırasına yazılan isim oldu.

Kaynak: Haber Merkezi