Uzmanından uyarı: Stresli ve sağlıksız beslenme bu hastalığı tetikliyor Uzmanından uyarı: Stresli ve sağlıksız beslenme bu hastalığı tetikliyor

Sivas’ta ilkbahar aylarında doğada kendiliğinden yetişen kenger bitkisinin kökünden elden kenger sakızı resmen altınla yarışıyor. Birçok ailenin geçim kapısı haline gelen kenger sakızı nedir? Kenger sakızı nasıl yapılır?

Doğada kendiliğinden yetişse de toplaması oldukça zor olan bu sakızın kilogram fiyatı çeyrek altını geçerek adeta yarım altınla yarışır hale geldi. Sakızın toplanmasının güç olması, toplayan kişi sayısının az olması dolayısıyla fiyatlar yükselirken kenger sakızı, birçok özelliğiyle de şifa dağıtıyor.

Papatyagiller familyasından olan kenger, 40–50 cm yüksekliğinde, tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli bir otsu bitki türüdür. Orta Doğu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesinde sıklıkla görülen Kenger sakızı, genelikle taze dallarının kabukları soyularak tüketilir. Sakızın diş sağlığına, yüz felci geçiren kişilerin yüz kaslarını çalıştırmalarına, mide ağrısı ve şişkinliğine ve migren rahatsızlığına iyi geldiği biliniyor.

Kaynak: Haber Merkezi