Hac ve Umre ziyaretine gidecek kişilere meningokok, çocuk felci ve kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşılarının uygulanmaktadır. Ayrıca aşıların yapılması Covid -19 salgın hastalığı sonrası günümüze kadar yapılan tüm hac ve umre ziyaretlerinde zorunlu hale gedilirmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen sağlık ocaklarında ücretsiz yapılmaktadır.

Buca Devlet Hastanesinin Bruce Willis’i Buca Devlet Hastanesinin Bruce Willis’i

HACCA VE UMRE'YE GİDECEKLERE SAĞLIK ÖNERİLERİ:

*Kronik hastalıklar ve yaşlı olan kişiler için, gerekli olan aşılar alınması.

*İlaçları yemek devamlı olarak gerektiren kalp hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, astım, alerji ve diyabet gibi hastalıklardan biri muzdarip olsan özellikle ilaçlardan yeterli miktarı almaya dikkat olun.

*Hastalıkları, ilaçları ve dozlarını gösteren ayrıntılı bir rapor taşımaya dikkat olmak , çünkü bu rapor gerektiğinde onun durumunu takip etmeye yardımcı olur.

*Çiftlik veya hayvanların bulunduğu alanlar ziyaret edilmemeli, ziyaret zorunlu ise ziyaret ederken hayvanlarla, özellikle develer ile yakın temastan kaçınılmalı, hayvanlara dokunulmamalıdır.

*Haccın rükünlerinden olan saç tıraşı sırasında kan ve kan ürünleri ile bulaşan hepatit B ve C, HIV/ AIDS gibi hastalıkların bulaşmasının önlenmesi için tıraş makinesi, makas, jilet gibi kesici tıraş malzemelerinin ortak kullanılmaması, başkaları ile paylaşılmaması ve kişiye özel tıraş setlerinin kullanılması gerekmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi