Etkinliği moderatör olarak yöneten İZ-AFED Derneği Başkan Yardımcısı ve Afet Mevzuatı Hukukçusu Av. Birgül DEĞİRMENCİ, yaptığı konuşmada; “Kentleri afetlere karşı dirençli hale getirmek, bugün ülkemizin en önemli sorunudur. Ki bu sorun çözüme kavuşturulamaz ise 6 Şubat depremlerinde yaşadığımız felaketlerin yaşanması kaçınılmaz olacak. Bu konuda hem merkezi idareye, hem de yerel yönetimlere önemli görevler düşüyor” dedi.  

İZ-AFED UZMAN VE MÜHENDİSLERİ, DEPREME VE AFETLERE MERCEK TUTTU

Ardından İZ-AFED Uzmanlarının sunumlarına geçildi. İlk sunumu İZ-AFED Y.K Üyesi ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Bora SONUVAR yaparak, 6 Şubat Depremlerinin yerbilimsel açıklamasını yaparak, Ülkemizin ve İzmir’in deprem gerçeğine mercek tutan bilimsel bir sunum yaptı.

İkinci sunumu İZ-AFED Y.K Üyesi ve İnşaat Yüksek Mühendisi Mutlu Burak PAKSOY; depremin sebep olduğu yapısal hasarları, deprem bölgesinde ”bilirkişi” olarak görev yaptığı sıradaki gözlemleri ile birlikte anlattı.

Ardından söz alan Endüstri Mühendisi, İSG ve Asbest Söküm Uzmanı Selda ALTINTOP, depremin sebep olduğu çevre ve halk sağlığını tehdit eden ikincil afetleri ve çevreye saçılan asbestin muhtemel etkilerini  anlatan sunumunu yaptı.

TÜBİTAK'tan 11 yeni personel alımı! TÜBİTAK'tan 11 yeni personel alımı!

 İZ-AFED Dernek Başkanı ve Afet Bilinci Eğitmeni, Afet Yönetimi/Sivil Savunma/İSG Uzmanı Servet ERTAŞ ise “depreme bireysel, kurumsal ve kentsel ölçekte nasıl hazırlıklı olunacağını;  bütünleşik afet yönetimi bağlamında afetlere dirençli kentler için nelerin yapılması gerektiğini; il, ilçe, mahalle, kurum ve bina  ölçeğinde afet ve acil durum planlarının önemin ve uygulanabilir planların özelliklerini” anlatan bir sunum yaptı. Ardından İZ-AFED Y.K Üyesi ve A.K.E Arama Kurtarma Ekibi Lideri Serkan ÖZDEMİR de afetlerde arama kurtarmanın önemini anlattı.

İZ-AFED’TEN ULUSLARARASI AKTİVİST VE RESSAM ROBERTO MARQUEZ’E TÜRKİYE ADINA TEŞEKKÜR PLAKETİ

Etkinliğin son bölümünde konuk olarak orada bulunan Meksikalı ressam ve aktivist Roberto Marquez'e, ülkemiz adına teşekkür plaketi verildi. Plaket takdiminde konuşan İZ-AFED Başkanı Servet ERTAŞ;  “Dünyanın öbür ucundan (Teksas)  gelerek, deprem bölgesinde yardım çalışmalarına destek olan,  bununla yetinmeyip depremin yıldönümünde  de eşi ile birlikte Türkiye'ye gelen Meksikalı ressam ve aktivist Roberto MARQUEZ, bu davranışı ile örnek bir dostluk dayanışma ve insani duyarlılık göstermiştir.

Bu yüzden iyilik kıymetlidir ve yüceltilmeyi hak ediyor. Deprem sürecindeki desteği ve dayanışması için kendisine sonsuz teşekkür ederek, bu plaketi, ebedi dostluğumuzun bir nişanesi olarak size takdim ediyorum.” dedi.

MARQUEZ; TÜRKİYE’Yİ ÇOK SEVİYORUM, BURADA ARTIK DOSTLARIM VAR

Plaketi alan Roberto MARQUEZ de Kahramanmaraş’ta Fırat DOĞAN ile birlikte çalıştıklarını, kendisinin çok iyi derecede İngilizce bildiğini ve böylece kolayca anlaştıklarını, onun davetiyle İzmir’e geldiğini, depremde aklında kalan görüntüleri Başkan Cemil TUGAY’ın da desteği ile Karşıyaka’da parklarda duvarlara resmettiğini anlattı. Ayrıca arkadaşı Fırat DOĞAN’ın da İZ-AFED Derneğinin hem eğitmen kadrosunda hem de A.K.E Arama Kurtarma Ekibinde yer almasından mutluluk ve gurur duyduğunu, bu konunun ülkesi Meksika tarafından da çok önemsendiğini söyledi.  

Kaynak: BÜLTEN