Toplu taşımayla denize gidebilmek İzmir’de yaşamanın en büyük avantajları arasında yer alıyor. Şehirde otobüs, İZBAN ya da minibüslerle gidilebilecek birçok plaj bulunuyor. Şehir merkezinin çevresindeki tatil beldelerinden en popüler plajları ve toplu taşımayla nasıl gidileceğini araştırdık. İşte İzmir’de toplu taşımayla gidilebilecek plajlar!

İzmir’de Toplu Taşımayla Gidilebilecek Plajlar

İzmir’in Seferihisar, Çeşme, Foça, Urla, Gümüldür ve Dikili başta olmak üzere birçok bölgesinde denize girme imkanı bulunuyor. Bazı plajlara sadece özel araçla ulaşılabilse de bazı plajlara toplu taşımayla ulaşılabiliyor.

İzmir’de toplu taşımayla gidilebilecek plajlar:

 • Kargacık Koyu, Gümüldür
 • Maydonoz Koyu, Gümüldür
 • Çanak Koyu, Eski Foça
 • Akkum Plajı, Seferihisar
 • Ekmeksiz Plajı, Seferihisar
 • Kum Denizi, Urla
 • Ardıç Plajı, Mordoğan
 • Halk Plajı, Ürkmez
 • Çeşmealtı Mavi Plaj, Urla
 • Halk Plajı, Yeni Foça
 • Çandarlı Halk Plajı, Dikili
 • Halk Plajı, Dikili

1. Kargacık Koyu, Gümüldür

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 1

Doğal güzellikleri ve berrak deniziyle ünlü olan Kargacık Koyu, huzurlu bir ortam arayanların ilk tercihi oluyor. Kamp alanı olarak da tercih edilen bu koya giriş için belirli bir ücret ödemek gerekiyor.

Kargacık Koyu, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na yaklaşık 40 km mesafede bulunuyor. Kargacık Koyu’na ulaşmak için ilk olarak İZBAN ile Cumaovası istasyonuna gitmek gerekiyor. Ardından 775 numaralı Özdere-Cumaovası ESHOT hattıyla Kargacık durağında inilebiliyor.

2. Maydonoz Koyu, Gümüldür

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 2

Maydonoz Koyu, berrak sularıyla öne çıkan Gümüldür’ün en güzel plajları arasında yer alıyor. Maydonoz Koyu’nun önce taşlık, sonra kumlu bir denizi bulunuyor.

Maydonoz Koyu’na toplu taşımayla ulaşabilmek için yine İZBAN ile Cumaovası’na gitmek gerekiyor. Aynı şekilde 775 numaralı ESHOT hattına binerek Maydonoz Çıkış Durağı’nda inmek yeterli oluyor.

3. Çanak Koyu, Eski Foça

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 3

İzmir’de toplu taşımayla gidilebilecek plajlar arasında Foça’dan bahsetmemek olmaz. Eski Foça’da bulunan Çanak Koyu temiz denizi ve huzurlu atmosferiyle ön plana çıkıyor.

Çanak Koyu’na gidebilmek için İZBAN ile Hatundere istasyonuna ulaşmak gerekiyor. Bu durakta indikten sonra 744 numaralı Foça-Hatundere Aktarma Merkezi otobüsüne binebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşün ardından Çanak Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Sıcaklarda en büyük sorunlardan biri… Giysilerimizde terletmeyen hangi kumaşı tercih etmeliyiz? Sıcaklarda en büyük sorunlardan biri… Giysilerimizde terletmeyen hangi kumaşı tercih etmeliyiz?

4. Akkum Plajı, Seferihisar

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 4

Seferihisar’ın gözde plajlarından biri olan Akkum Plajı, İzmir’de arabasız gidilebilecek plajlar arasında harika bir seçenek. Özellikle aileler tarafından sıklıkla tercih edilen Akkum Plajı’nda yer bulmak bazen zor olabiliyor.

Akkum Plajı’na toplu taşımayla ulaşmak da oldukça kolay. Seferihisar’a dolmuş veya minibüsle ulaştıktan sonra 640 no’lu Seferihisar-Sığacık hattı kullanılıyor. Büyük Akkum durağında inerek Akkum Plajı’na ulaşılabiliyor.

5. Ekmeksiz Plajı, Seferihisar

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 5

Ekmeksiz Plajı, Seferihisar’ı bir diğer popüler plajı olarak karşımıza çıkıyor. Sığacık’ta yer alan bu ücretsiz plaj her yıl ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Ekmeksiz Plajı’na gitmek için aynı şekilde Seferihisar merkezine ulaşmak gerekiyor. Ardından 640 numaralı ESHOT hattına binip, Ekmeksiz Plaj Yolu’nda iniliyor.

6. Kum Denizi, Urla

Urla Kum Denizi

Urla’daki Kum Denizi Plajı, Urla İskele’nin hemen girişinde yer alıyor. Geniş bir kumsala sahip olan Kum Denizi aynı zamanda İzmir’in mavi bayraklı plajlarından biri.

Urla Kum Denizi, İzmir’de toplu taşımayla gidilebilecek plajlar arasında ilk sıralarda beliriyor. Urla Kum Denizi’ne gitmek için İzmir Metro’yla Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne gitmek gerekiyor. Ardından 984 numaralı Urla – Fahrettin Altay Aktarma Merkezi ESHOT hattına binerek plaja ulaşılıyor.

7. Ardıç Plajı, Mordoğan

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 7

Karaburun ve Mordoğan İzmir’in saklı cennetleri olarak bilinse de son yıllarda giderek popülerleşiyor. Ardıç Plajı da Mordoğan’ın en sevilen plajları arasında yer alıyor. Bu plaj genellikle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor.

Ardıç Plajı’na gitmek için İnciraltı Semt Garajı’ndan minibüse binilebiliyor. Bir diğer ulaşım alternatifi ise önce Urla’ya gidip, Urla’dan 761 numaralı ESHOT hattına binmek oluyor.

8. Ilıca Plajı, Çeşme

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 8

Çeşme’nin en ünlü plajlarından biri olan Ilıca Plajı’nı bilmeyen yoktur. Ilıca Plajı berrak suları ve geniş plaj alanıyla her yıl ziyaretçilerini ağırlıyor. Tabii çoğu zaman epey kalabalık oluyor.

Ilıca Plajı’na gitmek isteyenler Çeşme’ye toplu taşımayla nasıl gidilir sorusuna yanıt arıyor. Ilıca Plajı’na gitmek için önce Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne gelip, buradan 984 numaralı ESHOT hattına binmek gerekiyor. Urla’ya gittikten sonra 760 numaralı Çeşme-Urla hattıyla Ilıca Plajı’na ulaşılabiliyor.

9. Çeşmealtı Mavi Plaj, Urla

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 9

Çeşmealtı Mavi Plajı, Urla’nın merkeze en yakın plajları arasında yer alıyor. Çakıl zeminli bir denizi olan Çeşmealtı Mavi Plajı özellikle Urla yerlileri tarafından tercih ediliyor.

Çeşmealtı Mavi Plaj’a gitmek için İnciraltı Semt Garajı’ndan hareket eden minibüslere binilebiliyor. Urla merkezinden 738 numaralı ESHOT hattıyla da Çeşmealtı Plajı’na ulaşmak mümkün.

10. Halk Plajı, Yeni Foça

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 10

İzmir’de toplu taşımayla gidilebilecek plajlardan bir diğeri de Yeni Foça Halk Plajı. Geniş kumsalı ve temiz deniziyle bilinen bu plaj Yeni Foça’nın gözde plajlarından biri.

İZBAN’la Yeni Foça’ya gitmek için Biçerova istasyonunda inmek gerekiyor. Ardından 745 numaralı Yeni Foça-Biçerova Aktarma Merkezi otobüsüne binerek plaja kolaylıkla ulaşılabiliyor.

11. Çandarlı Halk Plajı, Dikili

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 11

Kalesi ve çarşısıyla tanınan Çandarlı’nı halk plajları da sıklıkla tercih ediliyor. Çandarlı Halk Plajı’na gitmek için İZBAN’la Aliağa’ya gitmek gerekiyor. Aliağa’dan 837 numaralı ESHOT hattına binerek Çandarlı Sahil durağında iniliyor.

12. Dikili Halk Plajı, Dikili

Izmirde Toplu Tasimayla Gidilebilecek Plajlar 10-1

Dikili’nin merkezinde yer alan halk plajı, İzmir’in mavi bayraklı halk plajları arasında yer alıyor. Dikili Halk Plajı’na ulaşmak için önce Aliağa, sonra 837 numaralı otobüs rotasını izlemek gerekiyor. Dikili Sahil durağına inerek kolaylıkla plaja ulaşılabiliyor.

Sık Sorulan Sorular

İzmir’de toplu taşımayla gidilebilecek plajlar dair sık sorulan soruları yanıtladık!

Fahrettin Altay Urla otobüsü nereden kalkıyor?

Fahrettin Altay-Urla otobüsleri Fahrettin Altay ilçe terminalinden hareket ediyor.

Fahrettin Altay’dan Seferihisar’a hangi otobüs gider?

Fahrettin Altay’dan Seferihisar’a gitmek için 985 numaralı Fahrettin Altay Aktarma Merkezi-Seferihisar hattı kullanılabiliyor.

Urla Kum Plajı’na hangi otobüs gider?

Urla Kum Plajı’na gitmek için 984 numaralı ESHOT hattı kullanılıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ