İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın Sosyal Denge Tazminatı için memur sendikalarıyla yaşadığı zorluklar Büyükşehir Meclisi'nin devreye girmesiyle şimdilik rafa kalkmıştı. Bir dönem yükselen tansiyonun düştüğü ortamda SDS krizinin tarafı olan ilçe belediyeleri de gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. İzmir'in ilçe belediyelerinin çoğunda yetkili sendika olan Tüm Yerel-Sen ilçe belediye başkanlarından kendilerine iletilen Sosyal Denge Tazminatı teklifini bilgilendirme amacıyla üyeleriyle paylaştı.
İşte Tüm Yerel-Sen 2 Nolu Şubesi'nden gönderilen bilgilendirme mesajı...
Değerli mücadele arkadaşlarımız;
Bildiğiniz üzere 2024 yerel yönetim seçimlerinden sonra başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri chp genel merkez yöneticilerinin ve büyükşehir belediye başkanının belediye başkanları üzerinde kurmuş oldukları baskı nedeniyle henüz sonuçlanamamıştır.
İlk problemlerin başlamasıyla birlikte sendikamızın şube yöneticileri önce CHP il başkanlığı ile görüşme yapmış ve belediyelerde toplu iş sözleşmelerinin tavan tutara çekileceği bilgisi verilmiştir. 
Daha sonrasında yapılan ilk Ankara ziyaretimizde chp genel başkanı Özgür Özel ile yapılan görüşmede kendisi bu durumun genel merkez kararı olmadığı kendisinin de memur çocuğu olduğunu memurun cebinden gelirinin azalmasını istemediğini beyan etmiş ve genel başkan yardımcısı Gamze hanıma konunun çözülmesi için talimat vermiştir.
Yapılan görüşmelerde 3 temmuz 2024 günü izmirde toplantı yapılmasına karar verilmiş ve daha sonra bu toplantının 4 temmuz günü ankarada yapılması için sendikamıza bilgi verilmiştir. 4 temmuzda ankarada yapılan görüşmede sendikamız şubeleri tarafından mevcut durumun korunması ve memur maaşına gelen zam kadar artış yapılması talebimiz iletilmiş fakat heyet tarafından bizlere bir teklifte bulunulmamıştır.

Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 dağcı için arama kurtarma çalışmaları sürüyor! Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 dağcı için arama kurtarma çalışmaları sürüyor!

Sözleşme taslağında hangi rakamlar var?

Ankara dönüşü sendika yönetimimize imzalanması için gönderilen sözleşme taslağında;
Merkez dışındaki ilçelerde;
SDS: Yasal tavan tutarı kadar (9.500x0,907796x1,20)= 10.348,87._TL Brüt
YEMEK: 1.906,37._TL
YOL: 1.800,48._TL olmak üzere,
Merkez ilçelerde,
SDS: 15.000,00._TL
YEMEK: 1.906,37._TL
YOL: 1.800,48._TL olmak üzere,
TOPLAM: 18.706,85._TL  olarak teklif edilmiştir.
Yönetimimiz tarafından yapılan toplantıda öncelikle çalışanların her hangi bir gelir kaybına sebebiyet vermemek ve Büyükşehirde yarın (Perşembe) yapılacak toplantının sonucunun netleşmesi ve ortaya çıkacak duruma göre öncelikle siz üyelerimizin onayına sunularak birlikte hareket edeceğimizi ilan etmek isteriz.
Saygılarımızla
TÜM YEREL SEN İZMİR
2 NOLU ŞUBE YÖNETİMİ
 

Muhabir: Bünyamin Dobrucalı