ALPER TEMİZ - Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılında yayınlanan tağşiş listesini yaklış 2 yıl boyunca yayınlamayarak büyük tepki çekmişti. Son listenin 2022 yılında yayınlanmasının üzerinden yine 2 yıl geçti ancak tağşiş listesi 2024 Haziran ayı itibarıyla hala yayınlanmadı. Türkiye'de ucuz gıda ve gıda güvenliği arasında bulunan ince çizgi, tağşiş listelerine yansıyor ve caydırıcılık anlamında etkin bir rol oynuyordu. Ancak bu defa, her geçen gün giderek artan gıda enflasyonu ve iflas etmemek için türlü hilecilik yöntemlerine başvuran bazı gıda işletmelerinin önünün nasıl açıldığı, yine aynı listelere ve bazı çelişkili atamalara yansıdı.

I M G 20240710 153129  
2012-2018 yıllarında Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü görevi yürüten Hüseyin Arap döneminde ruhsat verilen bazı tesislerin, Afyonkarahisar'da sahte ürün ürettiği ortaya çıktı. Ancak Arap'ın tüm şikâyetlere rağmen, bu defa da Tarım Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı olarak atandığı görüldü. Bu görevinde de "Çiğ ürün harçlarında gıda kontrolü yapılmasın" şeklinde skandal karar aldıran Arap, Türkiye'de gıda güvenliğinin halini gözler önüne serdi. 

Afyonkarahisar merkezli Zafer Sucukları Entegre Et Tesisleri ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti firmasına ait sucukların işlem görmüş dana eti diye satılıp, içlerinden kanatlı sakatat çıktığı tespit edildi. 2020 yılında gerçekleştirilen ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan tağşiş listesinde yer alan şirketin, bu ürünleri yıllarca ürettiği ve o dönemler Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü görevini yürüten Hüseyin Arap'ın benzer bir çok tesise ruhsat verdiği ifade edildi. 

I M G 20240710 153510

Piyasa değerinin oldukça altında sucuk satan işletmenin, Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne defalarca şikâyet edildiği ancak o dönemlerde herhangi bir denetimin olmadığı aktarıldı. Aynı işletmenin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tağşiş listesinde yer alması, şikâyetleri haklı çıkartırken, bu gibi şikâyetleri görmezden geldiği ifade edilen Hüseyin Arap'ın Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı olarak atanması şok edici ve çelişkili bulundu.  

Görevini halen sürdüren Hüseyin Arap'ın 2023 yılı Haziran ayında imzaladığı ve yemek firmaları, lokanta, restoran, kafe veya dinlenme tesislerinde üretilen pide, lahmacun, börek ve mantı gibi yemeklerin harçlarının tağşiş kapsamından ve  denetim kapsamından tamamen çıkardığı da göründü. Yapılan çelişkili atamalar, resmi ağızdan göz yumulan gıda kontrolleri ve son dönemlerde hızla artış gösteren gıda zehirlenmeleri, halka, gıda sağlığı noktasında verilen önemi gözler önüne serdi.  

Bodrum’da otelde gıda zehirlenmesi: 16 turist hastanelik oldu Bodrum’da otelde gıda zehirlenmesi: 16 turist hastanelik oldu

I M G 20240710 153243

Gıda enflasyonu, tağşiş ürünlerle mi aşılmak isteniyor? 

Edinilen bazı bilgilerde ortaya vahim iddialar atılıyor; Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı ve vatandaşın gıda güvenliğini korumakla görevli kurum ve kişilerin bu tür skandallara imza atıyor olması, birkaç yıl öncesine kadar kâr payı artırımı nedeniyle yapıldığı ifade edilirken, son dönemlerde ise gıda enflasyonunu dizginlemek için planlandığı ifade ediliyor.

Muhabir: Alper Temiz