İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Vali Süleyman Elban ve Bakan Danışmanı Arzu Günaydın ile katıldığı toplantıda, yaptıkları çalışmaları gazetecilere anlattı.

İzmir’de okulların yenileme çalışmalarının hızla sürdüğünü, inşaatları yeni döneme yetiştirmek için çalıştıklarını vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, kentte öğretmen açığının olmadığını aksine bin 500 eğitimci fazlalığının bulunduğunu söyledi. Açığın sadece özel eğitim dalında olduğuna dikkat çeken Yahşi, ‘Kentimizde öğretmen kalitemiz çok yüksek. Ancak fazlalık var. Emeklilik oranı da düşük seyrediyor.’ dedi.

Okulların yenileme çalışmalarının tüm kent genelinde hızla sürdüğünü, yıkılıp yapılmaya başlanan okulları ise yeni eğitim dönemine yetiştirmeye çalıştırmak için uğraştıklarını anlatan Yahşi, ‘İzmir’deki okullarımızı güvenli hale getiriyoruz. 23 okul Dünya Bankası tarafından yapılıyor. Bunların içinde Bostanlı’da olan okul aynı Fen Lisesi Atatürk Lisesi kalitesinde eğitim verecek. Yine Karşıyaka’da Türkiye’nin en modern güzel sanatlar lisesini açacağız. Şehir Hastanesi içinde anaokulu açmak için harekete geçtik. Adliye içindeki anaokulumuz çalışıyor. Bir öğrencimiz engelli onun içinde özel eğitim sınıfı açacağız. Her yerde eğitim diyoruz. Bu hedef içinde ne gerekiyorsa yapıyoruz. İzmir’de engelli bireylerimizin eğitimi bizim için önemli. Özel eğitime 850 milyon lira ödedik. Onlar için harcanan her kuruş helaldir. Ama meslek liselerine giden öğrenci sayımız az. Yüzde 366 civarında bu rakam yüzde 60 olmalı. Çünkü ülkemizin ara eleman ihtiyacı var. Bunun içinde çalışmalar yapıyoruz.’’ diye konuştu.

Yeni müfredat öğrenci lehine

Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan yeni müfredat ile ilgili bilgi veren İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, yeni eğitim programının, öğrencinin lehine olduğunu vatanını seven, Cumhuriyet’e bağlı, Cumhuriyet’i kuranları daha iyi anlayacağı öğrenciler yetiştirmeyi amaçlayan sadeleşmiş, yenilikçi ve güncellenmiş olduğunu vurguladı.

Yeni programa yönelik eleştirilerin Bakanlık tarafından dikkatle takip edildiğini anlatan Yahşi, sözlerini şöyle tamamladı; ‘’Bu müfredatla amaçlanan, sorgulayan, bilgiyi süzebilen, okur yazarlığı hedefleyen bir nesil yetiştirmek. Güncellemeler yapıldı, sadeleştirildi. Yetkin ve erdemli gelecek nesiller yetiştirmek hedeflendi. Bazı eleştiriler önemli ama bazıları sırf eleştirmek adına yapılıyor’’

Yeni müfredata 55 bin öneri

Konak Belediyesi Bayramda dayanışmayı artırıyor: Bayramlıklar Giysi​ Market’ten! Konak Belediyesi Bayramda dayanışmayı artırıyor: Bayramlıklar Giysi​ Market’ten!

Yeni müfredatla ilgili 55 bin önerinin geldiğini söyleyen Bakan Danışmanı Arzu Günaydın ise, Bakanlığın açıklamasından sonra 1.5 milyon kişi internet üzerinden müfredatı incelediğini belirtti. Önerilerin tek tek değerlendirildiğini vurgulayan Günaydın, ‘Bu müfredat 10 yıllık çalışmanın sonunda hazırlandı. Pek çok rapor ve çalışma dikkatle incelendi. Pek çok ülkenin eğitim sistemi araştırıldı. Dünden bugüne yapılmış değil yani. Çağın gereksinimine uygun yapıldı. Moddosu; köklerden geleceğe olarak belirlendi. Yüzde 35 oranında sadeleşti. Okul her yerde olacak.  Öğrenci oynayarak öğrenecek. Gereksi bilgilerle dolmayacak.’’

Muhabir: Osman Günden