KPSS öncesi okunacak dualar: KPSS sınav başarı duaları neler? KPSS öncesi okunacak dualar: KPSS sınav başarı duaları neler?

İzmir Fuarı’nın tarihi 5 kapısından biri olan ‘Cumhuriyet Kapısı’, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenileme yapılacağı gerekçe gösterilerek yıkıldı. Fuar’ın, Kahramanlar Mahallesi tarafına bakan ve önemli kapılardan olan Cumhuriyet Kapısı’nın yıkılması mahalle halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Konuyla alakalı açıklama yapan Büyükşehir makamları, söz konusu kapının aslına uygun olarak restore edileceğinin altını çizdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yenileme açıklaması

Öte yandan restorasyon çalışmalarının geçtiğimiz haftalarda başladığını belirten yetkililer, önümüzdeki Eylül ayında Cumhuriyet Kapısı’nın yeniden hizmete gireceğini açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi ve kültürel miraslarından Kültürpark’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş değerlerini simgeleyen kapılarında yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Yapıların taşıyıcı sistem ve malzeme kalitesi bakımından gücünü yitiren kısımları yeniden yapılacak. Korunan kısımları da sağlamlaştırılacak ve niteliksiz eklerinden arındırılacak. Cumhuriyet Kapısı’nda özgün taş duvarlar korunak bakımı yapılacak. Özgün taş duvar dışındaki kısımlar yıkılıp yeniden yapılacak.  Mevcut betonarme kolonlar sökülüp 40/40 betonarme olarak yeniden düzenlenecek. Üzeri restitüsyon verilerine dayanılarak (1960’lı yıllar) uygun sarı renk cam mozaik kaplanacak. Tuvalet, güvenlik ve gişe kısımları yeniden yapılacak. Mevcut bayrak direkleri sökülecek yerine paslanmaz çelik boru bayrak direği monte edilecek. Döşemeler araç girişlerine uygun hale getirilecek. Engelli ulaşımını sağlamak amaçlı engelli karosu yapılacak.  Araç girişleri için batar çıkar sistem bariyer yapılacak. Çevre düzenlemeleri kapsamında da zemin döşemeleri doğal taşlar kullanılarak yenilenecek. Geçtiğimiz hafta başlayan rekonstrüksiyon çalışmalarının Eylül ayında tamamlanması planlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Muhabir: ATAKAN BAŞPEHLİVAN