İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde geçtiğimiz aylarda başlayan işçi eylemleri belediye ile işçilerin uzlaşmasıyla sonuçlandı. Uzun süredir devam eden ve iki tarafında karşılıklı adım atmadığı eylemlerde müjdeli haber İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın danışmanı Haydar İnanır’dan geldi.

Bakan Tunç; 'Kim sorumluysa gözünün yaşına bakmayacağız' Bakan Tunç; 'Kim sorumluysa gözünün yaşına bakmayacağız'

"En kısa zamanda işlerine başlayacaklar"

İşten çıkarılan İZDOĞA ve İZENERJİ işçileri ile görüşmelerde bulunan ve görüşme sonunda yaptığı açıklamada bu sorunun en kısa sürede çözüleceğinin garantisi veren Haydar İnanır, "Arkadaşlarla konuştuğumuz şekilde anlaştığımız listeyi istedik. En kısa zamanda listedeki arkadaşlarımız işlerine başlayacak. Şu an yapılacak incelemeler var ve şirketlerden hangilerine alım olacak listeler istendi. En kısa sürede hepsini işe alacağız. İlk etapta ilaçlama ve temizlik, park bahçelerde bir sonraki etapta alım olacak. Daha sonrasında da şirket içerisinde genel müdürleri ihtiyaç halinde kadroda değişiklik yapabilecek." diye konuştu.

Cemil Tugay ve işçiler anlaştı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın da konudan haberdar olduğunu ve kirizin bitmesi için ciddi çaba gösterdiğini ifade eden İnanır, "Cemil Tugay krizin bittiğini biliyor, mutlu ve olması gerekenin bu olması gerektiğini de düşünüyor. Kamuoyu sadece yeni giren işçilerin çıkarıldığını biliyor ama çeşitli sebeplerden bir sürü tutanak yiyip işten atılanlar var. Eğer teslim edilen listede o arkadaşların isimleri varsa bu da değerlendirilecek ve arkadaşlara bildirilecek. Bu isimler arkadaşlarla beraber mağdur olduğunu iddia ediyor ama durum öyle değil." ifadelerini kullanarak ilerleyen günlerde işten atılan işçilerin geri döneceklerini aktardı.

Muhabir: ATAKAN BAŞPEHLİVAN