Türkiye gündemi önce Kahramanmaraş merkezli depremlerle ardından siyasette Altılı Masa’da yaşanan krizle hareketli bir döneme tanık oldu. İYİ Parti Bayraklı İlçe Başkanı Erdinç Çobanoğlu her iki krizi de Son Mühür Tv’de ‘Gün Başlıyor’ programında değerlendirdi. Türkiye’nin depreme hazırlıklı olmadığını gördüğümüze işaret eden Çobanoğlu Altılı Masa’da yaşanan krizle ilgili olarak da ‘partiden ayrılanlar bizi sadece traş ettiler. İçimizdeki İrladalıları görmü olduk. İstifa edenlerden daha çok Meral Hanım’ın duruşunu beğendik diyerek partimize yeni üye olan insanlar oldu değerlendirmesinde bulundu. 

İşteErdinç Çobanoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan detaylar... 

DEPREM TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ 

Türkiye kötü bir sınav verdi. Depremi 5.30 gibi öğrendim. Arkadaşlarla irtibata geçtik ve durumun vehametini öğrendik. Deprem Türkiye’nin gerçeği. Biz yapılaşmayı doğru yapmadığımız, şehirlerimizi planlı kurmadığımız için, emlak rantını düşündüğümüz için kaybın bu kadar çok olduğunu düşünüyorum. Hala 40 katlı binalar yapıyoruz, hala doğru düzgün temel kazısı yapmadan binalar dikiyoruz. Zemine göre deprem yapmak gerektiğini öğrendik.  

BEN DE DEPREMZEDELERDEN BİRİYİM 

Ben de İzmir depreminin depremzedelerinden biriyim. 3-4 katlı binalarda bir çizik bile yokken 8-9 katlı binaların yıkıldığını gördük. Zeminin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördüm. 

SEN DAĞITACAKSIN, BEN DAĞITACAĞIM! 

Malesef kriz yönetimi olmadığını gördk. Herkes kafasına göre bir şey yaptı orada. İzmir’den deprem bölgesine çadır göndericez çadır arıyoruz, çadır yok. Bir miktar gönderebildik deprem bölgesine. Oraya gönderdiğimiz yardım malemelerini, ‘sen dağıtacaksın, ben dağıtıcam’ kavgalarına şahit olduk. Devlet yoktu denildi, ben devletin yok olduğuna inanmıyorum, devlet hepimizin devleti. Ama son beş yılda devlet bir parti devleti haline geldiği için onun için sıkıntılar olabilir.  

Seda Kaya Ösen: ''Çok çalıştık, çok direndik. Bu saatten sonra halkımızın sağduyusuna güveniyoruz'' Seda Kaya Ösen: ''Çok çalıştık, çok direndik. Bu saatten sonra halkımızın sağduyusuna güveniyoruz''

İNSANLAR YAKINLARININ YANINDA SIĞINTI GİBİ 

İzmir depreminin üzerinden 2,5 yıl geçti. 100’den fazla aile hala konteynerlarda yaşıyor İzmir’de. Birçok ailenin annesinin, babasının, çocuğunun yanında sığıntı gibi yaşadığını biliyor musunuz? Büyüklerimiz konuşurken İzmir depremini çözdük! Diyorlar ama hiçbir şeyi çözmediler. Birisi çıktı emsal artışı yaptı diğeri dava açtı yürütmeyi durdurdu. Kredi dediler depremzedelerin bir kısmı kredi alabiliyor, bir kısmı alamıyor. Nasıl olacak bu iş? Problem nasıl çözeceğiz? Devlet Baba diyoruz Devlet Baba elini uzatmazsa bu iş çözülür mü? Herkes başımı sokacak bir evim olsun diyor.  

Deprem oldu bir anda ev kiraları ikiye üçe katladı. Zaten ekonmik kriz var, işsizlik var, gerçekten çok zor bir durum. Hele emeklileri bir görseniz. O kadar zor durumdalar ki, sıkıntı had safhada. 

BİZ PARTİ OLARAK KİMLERDEN OLUŞUYORUZ? 

Biz parti olarak kimlerden oluşuyoruz? Biz Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete sahip çıkmaya çalışan laik, demokratik hukuk devletnin tesisini sağlayan, demokrasinin, insan haklarının üst seviyede olmasını isteyen, halkımızın refahı ve milletimizin bekası konusunda son derece hassas olan bir partiyiz. Sadece Genel Başkan ve üst organlardan bahsetmiyorum, bizim tabanımız böyle insanlardan oluşuyor. Altılı Masa’nın kurulmasının en önemli nedeni cumhuriyetimizi tehlikeye atan, ülkeyi sıkıntıya sokan bu sistemden biran önce kurtulabilmek isteğidir. Bizim için başkanın kim olacağının önemi yok. Yeter ki bizi parlamenter sisteme döndürsün. 

HALKTAN GELEN TALEBİ SÖYLEDİK 

 Karşımızda 20 yıldır her seçimi kazanmış bir isim var. Biz, bizim gibi düşünen çoğunluğun sesine baktığımız zaman biz seçimi kazanacağımızı düşünüyoruz. Riske atmamak için halktan duyduğumu isimleri değerlendiriyoruz elbette. Halktan gelen talepde ortaya çıkan sonuç Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın çok rahatlıkla bu seçimi kazanacağı yönündeydi. Genel Başkanımız da bunun arkasında durmuştur.  

ONLAR BİZİ SADECE TRAŞ ETTİLER 

Küçük de olsa bir takım üyelerimizi istifa ettirdiler. Ben size bir şey söyleyeyim, onlar bizi traş yaptı, traş! Biz daha güçlü geliyoruz şimdi. Onların istifa haberlerinden sonra onlarca insan da ben sizin partinize katılmak istiyorum Meral Hanım’ın duruşundan diye aradılar ve partimize kayıt oldular. İçimizdeki İrlandalıları gördük ve ayıklanmış oldular.