1991'de İnciraltı'nın turizm alanı ilan edilmesinin ardından 1994'te İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahiplerinin bir araya gelerek kurduğu ve 2018'de yola İnciraltı Gelişim Derneği olarak devam eden İNEGEDER'de yüzler gülmüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'la görüşmek için umutla beklediklerini vurgulayan İNGEDER Başkanı Tayfun Karabulut, 'Biz ne kimseden iş istiyoruz ne de kimsenin aşını bekliyoruz… Derdimiz de çabamız da ata toprağımız İnciraltı ve Bahçelerarası’dır. Bu konuda yıllardır verdiğimiz çaba da yenen haklar da ortadadır. Artık yeter!' sözleriyle yaşadıkları kırgınlığı gözler önüne serdi.

Başkan Tugay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap: "Rakibe çelme takmak çözüm değil" Başkan Tugay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap: "Rakibe çelme takmak çözüm değil"


Tayfun Karabulut açıklamasında şunları söyledi...
“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Cemil Tugay ile görüşme oldu mu veya randevu verildi mi?” diye gelen birçok soru üzerine bilgilendirme yapma gereği doğmuştur…
Değerli İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahipleri; 
Kurban Bayramı’nın ikinci gününe denk gelen 17 Haziran 2024 pazartesi günü verdiğimiz röportajda “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Cemil Tugay‘dan randevu istiyoruz ancak alamıyoruz, görüşemiyoruz” sitemimiz kamuoyunla paylaşılmıştı.
Aynı gün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Cemil Tugay, bizlerin sesine kayıtsız kalmadığını göstererek, hem İnciraltı ve Bahçelerarası planlarına bakış açısını açıklamış hem de“bizleri bayramdan hemen sonra görüşmeye beklediğinin” açıklamasını saat 17.01’de kamuoyuna duyurmuştu.
Son yıllarda özlediğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi ile iletişimin yeni Başkan Tugay ile artık yakalanacağı ümidimiz de bu açıklama ile birlikte yeşermişti. Ayrıca beşinci nesle varan ve 100 yılı aşkındır İnciraltı ve Bahçelerarası’nın‘has İzmirli toprak sahipleri’ olarak büyük bir mutluluk yaşadığımızı da söylemek mümkün. 
Görüşmenin kamuoyuna açık bir şekilde duyurulmasına rağmen; İnciraltı Gelişim Derneği olarak yine de Kurban Bayramı’nın hemen sonrasında, 24 Haziran Pazartesi günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Özel Kaleme randevu talebimizi de yinelediğimizi belirtmek isteriz. Bunun yanı sıra Başkan Tugay’ın danışmanlarına da bu beklentimizi ilettiğimizin altını çizeriz. 
O günden bugüne geçen süreçte, 8 Temmuz Pazartesi günü itibariyle, yani tam olarak 23 gün geçmesine rağmen herhangi bir randevu verilmediği gibi bir geri dönüş yapılmadığını da açıklamak isteriz…

Topraklarımızdan vazgeçmeyeceğiz...

Şaşkınız…
Üzgünüz…
Bu şehrin has evlatları İzmirliler olarak kamuoyuna açıkladığımız gibi ne ata topraklarımızın mücadelesinden, ne de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Cemil Tugay ile görüşmekten vazgeçeriz!
Artık sözü verilmiş; Başkanımız ile görüşmek için her çabayı vermekten de geri durmayız! 
Biz ne kimseden iş istiyoruz ne de kimsenin aşını bekliyoruz…
Derdimiz de çabamız da ata toprağımız İnciraltı ve Bahçelerarası’dır. 
Bu konuda yıllardır verdiğimiz çaba da yenen haklar da ortadadır. Artık yeter!
İzmir artık daha ne kadar kendi insanlarını görmezden gelecek?
 

Muhabir: Bünyamin Dobrucalı