Son zamanlarda ilaç fiyatlarındaki artış ve ilaç bulma zorluğu vatandaşları endişelendiriyor. Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken, bu sorunun temelini ilaçlardan alınan yüzde 10'luk KDV'ye bağlayarak, "İlaçta alınan vergilerin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ya hiç alınmaması ya da yüzde 1'lere düşürülmesi gerekiyor. İlaca ulaşmak en temel yurttaşlık hakkıdır. İlaca erişim engellenemez!" dedi.

Sorunun Kaynağı: İlaçlarda Yüzde 10 KDV!

Akarken, ilaç fiyatlarındaki artışın ve ilaç bulma zorluğunun temel nedeninin ilaçlardan alınan KDV olduğunu vurguladı. Gelişmiş ülkelerde ilaçtaki KDV'nin ya hiç alınmadığını ya da yüzde 1'lere düşürüldüğünü hatırlatan Akarken, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 10 olduğunu ve bunun vatandaşın ilaca erişimini zorlaştırdığını söyledi.

"İlaç Bulunamıyor, Hasta Yakınları Ne Yapacak?"

Akarken, son zamanlarda ağrı kesici ve ateş düşürücüler başta olmak üzere kanser, epilepsi, astım, migren, tüp bebek gibi hayati önem taşıyan birçok ilacın piyasada bulunamadığını da dile getirdi. İlaç bulma zorluğunun hastaları ve hasta yakınlarını çaresizliğe sürüklediğini ifade eden Akarken, bu sorunun acil çözüm gerektiğini vurguladı.

"Enflasyon ve Yabancı Firmaların Çekilmesi Sorunu Daha da Derinleştiriyor!"

Akarken, enflasyonist ortamdan kaynaklı yabancı ilaç firmalarının da piyasadan çekilmeye başlamasının sorunu daha da derinleştirdiğine dikkat çekti. İlaçlardan alınan KDV oranının geçen yıl itibarıyla yüzde 8'den yüzde 10'a çıkarıldığını da hatırlatan Akarken, bu durumun birçok ilacın fiyatının artmasına neden olduğunu söyledi.

"Sağlıklı Bireyler için Sağlıklı İlaçlar Şart!"

Akarken, sağlık alanının giderek ticarileştiğine dikkat çekerek, "Toplum sağlığı açısından ilaç çok önemlidir. Eğer siz vatandaşınıza ilacı temin edemiyorsanız, vatandaşınız ilaca erişemiyorsa burada çok ciddi bir sorun vardır. Sağlıklı bireyler için ilaca ulaşımda ve ilaç bulunmasında herhangi bir problem olmamalıdır." İfadelerini kullandı.

LÖSEV'den lösemi ve kanser hastalarına yardım eli: Binlerce erzak kolisi evlerine ulaştı! LÖSEV'den lösemi ve kanser hastalarına yardım eli: Binlerce erzak kolisi evlerine ulaştı!

Çözüm Önerisi: İlaçta KDV Yüzde 1'e Düşürülmeli!

SAHİM-SEN Başkanı Akarken, ilaç fiyatlarındaki artışın ve ilaç bulma zorluğunun çözümü için ilaçlardan alınan KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi gerektiğini savundu. Akarken, bu sayede vatandaşın ilaca erişiminin kolaylaşacağını ve ilaç fiyatlarının da düşeceğini söyledi.

"İlaç Engellenmez, İlaç Hakkımızdır!"

Akarken son olarak, "İlaç engellenmez, ilaç hakkımızdır!" diyerek ilaç fiyatlarındaki artışın ve ilaç bulma zorluğunun acil çözüm gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi