Geriye dönük primlerin emeklilik sürecinde dikkate alınmaması, özellikle çıraklık ve staj dönemlerinde sıkça yaşanan bir problem olarak görülüyordu. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için önemli bir adım atmayı planlıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: Seferberlik hali değişti Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: Seferberlik hali değişti

Stajyer Ve Çıraklar

İşte kanun tasarısının detayları!

Torba yasaya ek olarak çıraklık ve staj sürecinde ödenen primlerin iş hayatına dahil edilmesini öngören bir düzenleme yapılacak. Özellikle işçi statüsünde olan çırakların ve stajyerlerin primleri, iş deneyimleri olarak değerlendirilecek. Bu şekilde, meslek liselerinde ve iş yerlerinde geçirilen sürelerin emeklilik haklarına etkisi olacak.

Çıraklık ve staj süreleri için yeni kurallar geliyor!

Staj veya çıraklık süresi 1 aydan az olanlar için primler geçerli olmayacak. Ancak ortalama 3 aydan uzun süre staj veya çıraklık yapmış kişilerin primleri kabul edilecek. Ücretli stajlar için kişilere prim hakkı verilirken, zorunlu stajlar eğitim süreci olarak değerlendirilecek. Çıraklık ve staj dönemlerinde ödenen primler genel sağlık sigortası kapsamında değilse, çalışma hayatına etkisi olmayacak. Ancak genel sağlık sigortası kapsamında ödenen primler, çalışma sürecine dahil edilecek. Bu düzenlemeyle çıraklık ve staj dönemlerinde yaşanan prim mağduriyeti sona erecek, milyonlarca işçi geçmiş primlerinin emeklilik sürecine etkisini görebilecek.

Kaynak: Haber Merkezi