Eski İstanbul Refah Partisi Milletvekili Hasan Mezarcı, Mesih İsa olduğunu iddia ederek gündeme gelmişti ve dikkatleri çekmişti. Bununla beraber Hasan Mezarcı kimdir sorusu da oldukça sık bir şekilde araştırılan bir konu haline gelmişti. İşte Hasan Mezarcı son hali ve diğer merak edilenler…

Hasan Mezarcı Kimdir?

Yaptığı açıklamalarla sık sık gündeme gelen Hasan Mezarcı kimdir yakından bakalım…

11 Mayıs 1954 tarihinde dünyaya gelen Hasan Mezarcı, radikal islamcı ve eski siyasetçidir. Mezarcı, Aydınpınar Düzce’de yaşayan Gürcü bir ailenin çocuğudur. İlkokul eğitimini bitirdikten sonra Kuran kursunda hafızlık yapmıştır. Hasan Mezarcı daha sonra İmam Hatip Okulu’nda okumaya başlamıştır. 

Üniversite eğitimini ise Ankara’da geçiren Hasan Mezarcı, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olmuştur. Üniversite eğitimi devam ederken de ayrıca, medrese, tefsir, hadis ve kelam eğitimleri almıştır.

Mert Demir aşka geldi: "Senden sonrası yalan, istemem Rihanna'yı bile" Mert Demir aşka geldi: "Senden sonrası yalan, istemem Rihanna'yı bile"

Hasan Mezarci Kimdir 3

Hasan Mezarcı İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Tarım Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında memur olarak görev yapmıştır. Ardından askerlik görevini Adana 6. Kolordu Komutanlığı’nda yapan Mezarcı, Basın ve Halkla İlişkiler subayı olarak hizmet vermiştir.

Hasan Mezarcı subaylık görevinin ardından Sakarya’ya müftü olarak atanmıştır. Sakarya müftülüğünün ardındansa İstanbul Ümraniye’ye tayin olmuştur. Daha sonra müftülük görevinden ayrılarak bir kariyer değişikliği yapmış ve Refah Partisinden İstanbul milletvekili adayı gösterilerek meclise girmiştir.

2002 yılında ise Hasan Mezarcı, Atatürk’e hakaretten 3 ay hapis yatmıştır. Hapishaneden tahliye olduktan sonra Hasan Mezarcı mesih olduğunu iddia ederek gündeme gelmiştir. Hasan Mezarcı kitap da yazarak düşüncelerini aktarmayı amaçlamıştır. “Müjde - Meryemoğlu Mesih Îsâ Hâ-Mîm” ve “Kavgamın Perde Arkası 1” isimli iki kitabı bulunmaktadır.

Hasan Mezarci Kimdir 5

Hasan Mezarcı Nereli?

Hasan Mezarcı Gogitidze sülalesine mensup Gürcü bir ailenin çocuğu olarak Düzce’de dünyaya gelmiştir.

Hasan Mezarcı Kaç Yaşında?

11 Mayıs 1954 tarihinde dünyaya gelen Hasan Mezarcı, 70 yaşındadır.

Hasan Mezarcı kimdir sorusunu ayrıntıları ile beraber açıkladıktan sonra diğer merak edilen sorulara da yanıt verelim…

Hasan Mezarci Kimdir 4

Hasan Mezarcı Yaşıyor mu? Şu Anda Hasan Mezarcı Nerede?

Hasan Mezarcı öldü mü yoksa yaşıyor mu, yaşıyorsa da nerede yaşıyor gibi sorular sıklıkla araştırılıyor. 

Hasan Mezarcı dini kullanarak yaptığı açıklamalarla özellikle İslam dinine inananlar tarafından büyük tepkiler almıştır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda oruç ibadeti hakkında yaptığı açıklamada Hasan Mezarcı’ya tepki yağmıştır. 

Hasan Mezarcı X hesabından;

“İyi geceler çocuklar. Su içmenin sağlık açısından zorunluluk olduğunu, uzun süre susuz kalmanın zararlarını biliyorsunuz. Su içmenin orucu bozacağına dair dînî ahkamı iptal ettim. Oruç tutanlar, su içersek orucumuz bozulur diye endişe etmesin; suyunu içsin, orucuna devam etsin. Dinde, îmanda, ibâdette zorlama yoktur, gönüllülük esastır. Oruç tutmakta zorlananlar tutmayabilir veya oruç gün ve saatlerini kendilerine göre ayarlayabilirler. Su içmek sağlık açısından zorunluluk olduğu için orucu bozmaz.  ile, mahalle, toplum, devlet baskısıyla, ibadet olmaz.”

şeklinde bir gönderi paylaşmıştır. 

Hasan Mezarcı kendini mesih olarak görmesinin ardından oruç tutmak ile ilgili açıklaması ile tepki toplamıştır fakat daha sonra alkol kullanımı ile ilgili de tepki toplayan başka bir açıklama yapmıştır. Hasan Mezarcı,

“Bazıları ısrarla alkollü içkileri soruyor! Alkollü içkileri haram kılan dîni ahkâmı iptal ettiğimi, dînî açıdan sakıncası olmadığını açıklamıştım! Alkollü içkilerin bağımlılık yaptığını, sağlığa zarar verdiğini, aklı giderdiğini biliyorsunuz! Kararı siz verin, ölçüyü kaçırmayın!” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Yaptığı bu açıklamalarla artık dikkate alınmamaya başlayan ve hapishanedeyken akıl sağlığını yitirdiği iddia edilen Hasan Mezarcı, şimdilerde dünyaya geldiği Düzce’nin Aydınpınar isimli köyünde yaşamını sürdürmektedir.

Hasan Mezarci Kimdir 2

Hasan Mezarcı Evli Mi?

Hasan Mezarcı ilk eşi Şule Mezarcı ile boşandıktan sonra yeniden evlenmiştir. Mezarcı, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Esin Tatlı Mezarcı ile 25 Temmuz 2017 yılında dünyaevine girmiştir. Hasan Mezarcı’nın toplam 6 çocuğu bulunmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ