Son zamanlarda Çin'i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan 'ın yoğun programı devam ediyor.

Çin ziyaretinin ardından Rusya'ya hareket edecek olan Bakan Fidan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve diğer Rus yetkililerle bir araya gelecek. Yarın düzenlenecek BRICS + Oturumu'nda da yer alacak.

Görüşmelerde Gazze'deki son durumun yanı sıra Ukrayna, Suriye, Libya ve Güney Kafkasya gibi bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak.

Bakan Fidan, Türkiye'nin bölgesinde devam eden savaşın bir an önce barışçıl yollarla son bulması yönündeki beklentisini ve bu yönde Türkiye'nin elinden gelen desteği vermeye hazır olduğu mesajını yineleyecek.

Görüşmelerde ekonomik ve ticari iş birliği önemli yer teşkil edecek.

Taraflar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ortak çalışmalar ile karşılıklı yatırımların arttırılması çabalarını sürdürecek.

BRICS+ Oturumu

Uluslararası güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve küresel yönetişim konularının ele alınacağı BRICS+ Oturumuna BRICS üyelerine ek olarak 15 ülke (Türkiye, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Cezayir, Endonezya, Kazakistan, Küba, Laos, Moritanya, Nijerya, Tayland, Sri Lanka, Venezuela ve Vietnam) davet edildi.

Bakan Fidan'ın, bu toplantı marjında muhataplarıyla ikili görüşmeler yapması öngörülüyor.

İstifalar sürüyor ama ilginç bir şekilde İYİ Parti'nin oyu yükseliyor! İstifalar sürüyor ama ilginç bir şekilde İYİ Parti'nin oyu yükseliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2018'de Johannesburg'da düzenlenen 10. BRICS Zirvesi marjında BRICS+ Oturumuna katılmıştı. BRICS Dönem Başkanlığını 1 Ocak itibarıyla Rusya, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden devralmıştı.

Rusya Dönem Başkanlığının teması, "Adil küresel kalkınma ve güvenlik için çok taraflılığın güçlendirilmesi" olarak belirlenmişti.

16. BRICS Zirvesi'nin 22-24 Ekim'de Kazan'da düzenlenmesi planlanıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ