60 yaşındaki Oscar’lı aktör Brad Pitt,  ‘prosopagnozi’ adında bir bilişsel bozukluk sorunu olduğunu söyleyerek, insanların yüzlerini tanıyamadığını ve bunun da hayatının büyük bir kısmını etkilediğini belirtti. "Kimse bana inanmıyor. Aynı hastalığa sahip biriyle tanışmak istiyorum. Tanıştığım insanları hatırlamak istiyorum çünkü bu hastalık sebebiyle insanların benim soğuk ve ilgisiz olduğumu düşünmesinden korkuyorum." açıklamasında bulunmuştu...

YÜZ KÖRLÜĞÜ PROSOPAGNOZİ NEDİR?

Emine Erdoğan Sağlık alanındaki şiddete dikkat çekti! Emine Erdoğan Sağlık alanındaki şiddete dikkat çekti!

Yüz körlüğü (Prosopagnozi) insanın kendi yüzü dahil olmak üzere çevresindeki insanların yüzlerini ayırt etmekte zorlandığı, yüz algısıyla ilgili bilişsel bir bozukluk olarak bilinmektedir.

Bundan bağımsız olarak kişinin entelektüel işlevsellik (örneğin: karar verebilmek) ve görsel işleme yeteneği (örneğin: nesneleri ayırabilmek) gibi diğer yönleri bozulmadan kalır. Prosopagnozi çoğunlukla yetişkinlerde bulunur ve oksipito-temporal lob hasarından kaynaklanır. Edinilmiş prosopagnozi aynı zamanda kendi içinde tamalgısal ve asosyatif prosopagnozi olarak ikiye ayrılır. Konjenital prosopagnozide birey asla yüzleri tanıma yeteneğini yeterince geliştirmez.

TEDAVİSİ KALICI DEĞİLDİR

Yüz körlüğü hastalığının tedavisi konusunda birkaç girişimde bulunulmasına rağmen, bir grup prosopagnozik arasında denenen hiçbir terapi gerçek hayatta kalıcı iyileşmeler göstermemiştir. Yüz körlüğü hastalığına sahip kişiler parça parça ya da özellikli tanıma stratejilerini kullanmayı öğrenirse bu şekilde insanları giyim, yürüyüş, saç rengi, ten rengi, vücut şekli ve ses gibi ikincil ipuçlarıyla birbirinden ayırmaya çalışırlar.

YÜZ KÖRLÜĞÜ NASIL TEŞHİS EDİLİR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hepimiz zaman zaman çok nadir gördüğümüz insanların yüzünü tanıyamayabiliriz. Fakat yüz körlüğü bu durumdan çok daha farklıdır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler yüzleri tanımakta zorluk çektikleri için insanların sesine, yürüyüş şekline, saç tarzına ve vücut şekline odaklanırlar. Özellikle ses, rahatsızlığı yaşayan insanların rahatsızlıkla başa çıkması için önemli bir etmendir. Erken çocukluk döneminde görülen yüz körlüğü genellikle, gelişimsel prosopagnozi türü olarak bilinmektedir ve çocuğun yüzleri tanımadan büyümesine ve bu durumu normal sanmasına neden olabilir. Bu nedenle rahatsızlığının farkına varamaz ve hayatı boyunda sosyal yaşantısı açısından problem oluşturur.

Kaynak: Haber Merkezi