2019 seçiminde HDP’nin aday çıkarmadığı, İYİ Parti’nin direk destek verdiği bir ortamda CHP adayı Erhan Kılıç, AK Parti adayı Mustafa Arslan’dan sadece 13 bin oy farkıyla yarışı önde tamamlamıştı. AK Parti o seçimde CHP’nin ağırlıkta olduğu merkez mahallelerinde beklenenin üstünde oy alırken, ova olarak tabir edilen ve Kürt seçmenin ağırlıkta olduğu mahallelerde istediği sonuca ulaşamadığı için yarışı kaybetmişti. Aradan geçen 5 yılda Buca’daki siyasi tablo çok daha farklı bir sonuç için açık kapı bırakıyor.

CHP’de Görkem Duman tercihi sonrası taşlar yerine oturmadı…

Parti Sözcüsü Deniz Yücel’in kendi ilçesi olarak gördüğü Buca’da Görkem Duman tercihini yine Deniz Yücel’in yaptığı konusunda kimsenin kuşkusu yok. Henüz 35 yaşında genç bir mimar olarak Görkem Duman parti örgütü içinde bile ağırlığı tartışmalı bir siyasi figür konumunda. Deniz Yücel’e yönelik tepkileri de göğüslemek zorunda kalan Görkem Duman’ın en büyük şansı, ilçeyi ve örgütü çok iyi bilen Çağdaş Kaya gibi tecrübeli bir ilçe başkanıyla yol alması. Ancak CHP kulislerinden gelen bilgiler özellikle meclis listesi yapımında çok ciddi sıkıntılar yaşandığı yönünde. Özellikle CHP’nin oy deposu olarak gördüğü Alevi seçmenle ilgili sıkıntılar yaşandığı dile getiriliyor. Ortaya çıkacak olan meclis üyesi aday listesinde bu sorunların ne kadar giderileceği bilinmiyor. Ancak görünen o ki, CHP bu seçimde son 15 yılda sürekli bayrağını dalgalandırdığı Buca’da çok ama çok zorlanacak.

Saruhanlı’da Zeki Bilgin bilmecesi! Pes etmeyen CHP için yeni rota İl Seçim Kurulu Saruhanlı’da Zeki Bilgin bilmecesi! Pes etmeyen CHP için yeni rota İl Seçim Kurulu

AK Parti’de Adnan Öztekin ve dikkat çeken işbirlikleri…

AK Parti’nin 31 Mart için tercihi olan Adnan Öztekin Buca’nın tecrübeli siyasetçilerinden. AK Parti’ye CHP’den transfer olan hem göçmen seçmene hem de sol görüşlü seçmene sıcak gelebilecek bir isim. Adayın belirleneceği son gün masada Adnan Öztekin ve Mehmet Girgin isimleri arasında tercih hem Cemil Şeboy’un hem de Hamza Dağ’ın Adnan Öztekin ismini tercih etmesiyle şekillendi. Dışarıya yansıtılmak istenmese de haksızlığa uğradığını düşünen Mehmet Girgin istifanın eşiğinden döndü. Tabandaki bu yangın AK Parti açısından daha fazla büyümeden söndürüldü ve bugün Adnan Öztekin-Mehmet Girgin bütün seçim çalışmalarını el ele kol kola yapar hale geldi. Bu, AK Parti’nin Buca seçimini kazanma anlamında çok önemli bir eşikti. Ancak bir o kadar daha önemli bir gelişme daha yaşandı. Buca’da kendine özgü bir seçmen kitlesi ve destekçisi olan İsmail Bekiroğlu Adnan Öztekin’e destek vermeye başladı. Meclisi listesinde üst sıralara yazılması beklenen Bekiroğlu tıpkı Mehmet Girgin gibi potansiyel bir Belediye Başkan Yardımcısı olmaya aday görünüyor. Sonuç, bugün itibarıyla AK Parti ve Adnan Öztekin koltuğa oturmaya en yakın parti ve aday konumunda.

Suat Nezir faktörü ve İYİ Parti…

2019’da İzmir’de iki grup oluşmuştu. Bir yanda Tuncay Özkanzadeler, diğer yanda Tuncay Özkanzedeler. Kuşkusuz Özkanzedeler’in başında da Suat Nezir geliyordu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adayımız diyerek elini kaldırdığı bir ismin adaylığını göstere göstere engellediler. Yılmadı, pes etmedi, oyunbozanlık yapmadı Suat Nezir. 2019’da AK Parti’ye çalışsaydı bugün o koltukta CHP’li Erhan Kılıç değil, AK Partili Mustafa Arslan otururdu büyük ihtimalle. Beklediği, hak ettiği koltuğu alabilmek için sabırla beklediği süreçte bir kez daha haksızlığa uğradı. 29 Ocak PM’sine saatler kala Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan ‘adayımız sensin’ demişti oysa. Tıpkı çok kısa bir süre önce Parti Sözcüsü Deniz Yücel’in dediği gibi. Bugün kalkıp Suat Nezir neden İYİ Parti’nin adayı oldu diyenlerin bu soruyu sorması gerek adres Suat Nezir değil, Deniz Yücel ve Murat Bakan olması daha doğru olabilir. Peki Suat Nezir’in şansı ne?

İYİ Parti'de yüzde 15, CHP'de yüzde 16,5...

İYİ Parti’nin kısa bir süre önce yaptırdığı çalışmada Suat Nezir’in kişisel oyu yüzde 15 olarak görülmüştü. Benzer bir çalışmada CHP’nin elindeki sonuçta ise Suat Nezir yüzde 16,5 olarak görülüyordu. Buca'da parti gibi oyu olan bir isimdi Suat Nezir ve aradığı partiyi İYİ Parti’de buldu. Ümit Özlale isminden sonra İzmir’de büyük ihtimal en kuvvetli aday Suat Nezir olacak İYİ Parti için. Ancak Nezir’in asıl avantajı bu değil. Arkasında çok sağlam bir kurmay kadrosu var. Hasan Sağlam ve Lokman Fazla gibi Buca siyasetinin DNA’sını herkesten iyi bilen isimlere çok yakın zamanda CHP’nin eski ilçe başkanlarından Mehmet Süne ve Kasım Akdağ’ın katılmasının da sürpriz olmayacağı konuşuluyor. Suat Nezir ve İYİ Parti açısından en büyük handikap Meclis üyesi aday listesini kimin yazacağı konusu olabilir. İYİ Parti’nin listede inisiyatifi tamamen Suat Nezir’e verdiği öğrenilse de son anda listeye yapılacak bir müdahale Suat Nezir’in şansını zora sokabilir. Sonuç, bugün itibarıyla AK Parti ve CHP arasında geçen bir yarıştan konu üçlü bir yarışa dönmüş durumda. Suat Nezir’in 31 Mart gecesi zafer kazanma ihtimali ne Adnan Öztekin’den ne de Görkem Duman’dan az değil.

Kaynak: Haber Merkezi