Gazeteci Müslüm Karaaslan, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı

Gazeteci Müslüm Karaaslan, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Bu seçimde İzmir’de çok enteresan şeyler yaşandı diyen Karaaslan; “Mevcut başkanlar kendi partilerinin adaylarına destek vermediği gibi karşı partiye çalıştı. Bir il yöneticisi bana dedi ki; ‘Özgür Özel bile yaka silkiyor.’ Özel, söz geçiremiyorum artık demiş. Özgür Özel, İzmir’den bir belediye başkanını arayarak uyarmış. Ancak bu isim meydan okumuş. Özgür Özel’de benim sözümü bile dinlemiyor diye dert yanmış” açıklamasında bulundu.

Seçmen kırmızı kart gösterdi”

Seçim sonuçlarına herkes gibi bende şaşırdım diyen Karaaslan; “Bir tepki olacağını biliyorduk ama bu derecede olacağını beklemiyorduk. Bir sarı kart beklentisi vardı ama seçmen kırmızı kart gösterdi. CHP’nin 47 yıl aradan sonra böyle bir başarı yakalayacağına kimse inanmıyordu. Örneğin Mansur Başkan işçinin, emekçinin hakkını veren, siyasi polemiklere katılmayan, kendi işinde bir belediye başkanı portresi çizdi ve bunun beğenildiğini sandıkta gördük. Farkın açılmasındaki en büyük etken Turgut Altınok’un mal varlığının halkta çok büyük yankı uyandırması oldu. İstanbul’a baktığımızda ise Ekrem İmamoğlu’nun yalnız mücadele etmesi, Murat Kurum’un tüm Bakanlar ile sahada olması vatandaşta bir mağduriyet duygusu uyandırmış olacak ki İmamoğlu’nu destekledi. CHP’nin aldığı bu oy oranında Özgür Özel’in payı muhakkak var. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceden yürüttüğü bir politika var. Bunu görmezden gelmek haksızlık olur diye düşünüyorum. Bu seçim, ay sonu geldiğinde nasıl geçineceğini düşünen vatandaşın, atanamayan öğretmenlerin, emeklilerin, işsiz gençlerin tepkisinin sandığa yansımasını gösterdi. Burada iktidara ciddi bir uyarı var. Bu ekonomi mesajı erken bir seçimi de getirebilir. Seçmen oyları muhalefete emanet etti. Seçmen şunu dedi; bunu doğru okuyabilirseniz, doğru değerlendirebilirseniz genel seçimde de siz bir şans verebilirim. Artık muhalefetin sorumluluğu daha fazla” diye konuştu.   

Şerafettin Kılıç: Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu bize 'çocuklar bırakıyorum' dedi! Şerafettin Kılıç: Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu bize 'çocuklar bırakıyorum' dedi!

“Seçimin iki kazananı var”

“Seçimin iki kazananı var”
Seçimin iki kazananı var diyen Karaaslan; “CHP ve YRP, Ak Parti ile ittifak yapsaydı, yüzde 6’yı olduğu gibi kaydıramazdı. Siyasette iki artı iki dört etmez. Ama yine de hatırı sayılır bir etkisi olurdu. Yeniden Refah’ın aldığı oylarda sadece kendi seçmeni yok. Ak Parti küskünleri de buraya yöneldi. Sandığa gitmeyen 13 milyon insan var. Bu çok ciddi bir rakam. Sandığa gitmeyenlerin büyük çoğunluğunun İktidara oy verenler olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“Beni şaşırtan Kemalpaşa oldu”

İzmir özelinde de tabloyu yorumlayan Karaaslan; “İzmir’de Büyükşehir’e baktığımızda, Cemil Başkan birçok kesimin eleştirisini almıştı. Ama tabii kimi koyarsanız koyun vatandaşı yüzde yüz memnun edemezsiniz. Tabii seçim sonuçlarını 2019 ile karşılaştırmak doğru olmaz. Çünkü ittifak vardı. Tahminlerim arasında beni şaşırtan Kemalpaşa oldu. Bayındır, Kınık, Kiraz ve Bergama Ak Parti’den CHP’ye geçti. Küçük Menderes taraflarında Aziz Başkan’ın geçmiş dönemlerde yaptığı başarılı çalışmaların da etkisi var bu başarıda. İzmir’de çok enteresan şeyler yaşandı. Mevcut başkanlar kendi partilerinin adaylarına destek vermediği gibi karşı partiye çalıştı. Bir il yöneticisi bana dedi ki; ‘Özgür Özel bile yaka silkiyor.’ Özel, söz geçiremiyorum artık demiş. Özel, kendi belediye başkanını arayıp uyardığında İzmir’den bu isim meydan okumuş. Özgür Özel’de benim sözümü bile dinlemiyor diye dert yanmış. İzmir’deki kadın adaylardan sadece biri seçimi alamadı. CHP tüzükte arttırdığı genç ve kadın kotasının meyvelerini topluyor. Biz sahaya çıkarırsak İzmir sahiplenir denildi. Öyle de oldu. Gaziemir için burada göçmen bir aday kazanır dendi. Buca içinde öyle denirdi. Ama Erhan Kılıç Manisalı. Orada bu sözler gerçeği yansıtmadığı gibi Gaziemir’de de yansıtmadı. Siyaseti böyle dar kalıplar içerisinde değerlendirmek yanlış sonuçlar doğurur. Gaziemir’de doğurduğu gibi. Ünal Bey iki dönemdir belediye meclis üyesi. Dışarıdan gelmedi aslında”  ifadelerini kullandı. 


Karaaslan’ın seçim anıları…

Karaaslan’ın seçim anıları…
Geçmişte şahit olduğu seçim anılarından bahseden Karaaslan; “Karaburun seçimini hatırlıyorum. Bir oy farkla biten bir seçim. O dönem SHP ile ANAP yarışıyordu. Bir oy farkla seçim bitti. Ancak hangi parti itiraz ediyorsa oy oraya geçiyordu. O oy gitti geldi iki parti arasında. En sonunda ANAP’ın Belediye Başkanı bir oy ile kazandı. Başkan çok kısa bir süre sonra makam aracında kazada öldü. Karşıyaka’da geçmiş dönemde belediye başkanlığı yapmış iki isim var. Cevat Durak ve Cihan Türsen. SHP’de o dönem parti ön seçimi var. İki aday ön seçimde yarışacak. DYP’den Kemal Baysak’ın karşısına çıkacaklar. Cevat Başkan büyük bir farkla seçimi kazanacağını söyleyerek oyunu açık olarak rakibine veriyor. Seçim sonuçları çıktığında bir oy farkla Cihan Türsen kazandı. Bu örnekler benim için bir oyun seçimlere damga vurduğu örneklerdendir” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ