Habertürk'teki bilgilere göre; Yoğurt, sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak marketten satın alınan yoğurtların içeriği ve kalitesi konusunda endişeleriniz varsa, evde kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz. Bu şekilde, sağlıklı ve doğal bir yoğurt tüketme imkanı bulabilirsiniz.

İşte ev yapımı yoğurt tarifi:

İzmir'e çok yakın. Akın akın tatilcilerin ziyaret ettiği ilçe belli oldu İzmir'e çok yakın. Akın akın tatilcilerin ziyaret ettiği ilçe belli oldu

EV YOĞURDU TARİFİ

Malzemeler

1 litre süt

1 yemek kaşığı yoğurt

1 tutam şeker

1 tutam tuz

Yapılışı:

Yogurt1-1

Yoğurt yapımında ilk olarak süt tencerenin ağzı açık vaziyette orta ateşte kaynatılır, kaynama başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatılır. Kaynayan süt hafif el yakacak dereceye kadar soğutulur. Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak ve tercihen suyu alınmış damızlık yoğurt konur ve üzerine şeker ve tuz atılıp iyice karıştırılır. Kaynayıp biraz soğumuş süt ile maya için hazırladığımız karışım çırpılır. Ve ardından tüm malzeme süte eklenir. Yoğurdun mayalandığı tencerenin ağzı hava almayacak şekilde kenarlarından sıkıca kapatılır. Çift kat bez ile sarmanızı öneririz. Tencere tamamen bezin içinde kalmalıdır. 4 saat sonra tencerenin üzeri açılıp kontrol edilir ve bir sorun yoksa hemen buzdolabına kaldırılır ve yaklaşık bir gün dinlendirilir. Ertesi gün yoğurdunuz tüketime hazırdır.

EV YOĞURDU YAPARKEN BİLMENİZ GEREKENLER

Evde yoğurt yapımında bilinmesi gereken püf noktalar şu şekildedir;

Yağlı süt kullanın. Eğer yağsız süt kullanırsanız yoğurdun kıvamında memnun kalmayabilirsiniz.

Sütü en iyi şekilde kaynatın. Bu süre 5-7 dakika arasında olmalıdır.

Yoğurdu buzdolabına aldıktan sonra çıkarana kadar dolabın kapağını açmayın.

Süt kesinlikle kaynatılan kapta mayalanmamalıdır. Çünkü süt kaynarken dibi tutabilir bu yüzden aynı kapta mayalanırsa ekşiyebilir.

Yoğurdu kışın daha sıkı ve kalın yazın ise daha ince sarmalısınız.

Mayayı dolapta dondurursanız ekşi değil tatlı bir maya elde edersiniz.

Evde taş gibi yoğurt yapmanın bu kolay yolu ile artık marketten yoğurt almayı bırakacaksınız. Sağlıklı ve doğal bir şekilde kendi yoğurdunuzu yaparak, beslenme programınıza katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca ev yapımı yoğurdu meyve veya granola ile tatlandırarak, lezzetli atıştırmalıklar da hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı desteklemek adına evde yoğurt yapımını denemenizi tavsiye ederiz.

Ciğer kavururken tencereye 1 kaşık ondan ekleyin: Ciğerin lokum gibi olmasını sağlayan sır Ciğer kavururken tencereye 1 kaşık ondan ekleyin: Ciğerin lokum gibi olmasını sağlayan sır

Kaynak: Haber Merkezi