İnşaat sektöründe hayati bir role sahip olan çimento fiyatları, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında rekor seviyelere ulaşmıştı. Ticaret Bakanlığı, çimentoya yapılan aşırı zamlara müdahale ederek, yüksek fiyat uygulamalarına cezai işlem uygulayıp bu duruma önlem aldı. Ancak, maliyet artışları hız kesmeden devam ediyor ve çimento fiyatlarına yeni bir zam geldiği bildirildi. Gazeteci Zafer Şahin, sosyal medya hesabından çimento fiyatlarındaki artışı ve inşaat sektöründeki gelişmeleri paylaştı. Şahin, çimento fiyatlarının %43 oranında artarak 1.750 liradan 2.500 liraya yükseldiğini duyurdu.

Zam gerekçesi tartışmalı!

İnşaat sektöründen gelen bir mesajda ise, elektrik, doğal gaz ve işçilik maliyetlerinde artış olmadığı, döviz kurlarının da sabit kaldığı belirtildi. Bu nedenle, çimentoya yapılan bu zammın gerekçesi sorgulanmaktadır ve bu durumun inşaat ve sanayi sektörlerine zarar verebileceği vurgulanmaktadır. Bu durumun sadece inşaat sektörünü değil, vatandaşları da olumsuz etkileyeceği ifade edilmektedir. Çimento sektörünün, zammın gerekçesini açıklaması beklenmektedir.

Çimento fiyatları uçtu! Vatandaş ve inşaat sektörü tepkili!

Nisan ayı başında %25 zam alan çimento ve beton fiyatlarına tepkiler devam ederken bugün gelen %43’lük zam bilgisiyle müteahhitlik sektöründeki üreticiler, her geçen gün artan hammadde zamları sebebiyle devam eden projelerinde zarar gördüklerini belirterek tepkiler gösterdiler. Yeni gelen fiyat artışıyla birlikte konut fiyatlarında da ciddi fiyat artışları olması bekleniyor ve artık konut almak tamamen hayal olacak gibi görünüyor.

6 Şubat’ta yaşanan büyük felaketin yaralarını sarmaya çalışan “Deprem Risk Kuşağı” altında olan ülkemizde, ayrıca kentsel dönüşüm bekleyen birçok ilimiz bulunuyor. Bu zamlar ile kentsel dönüşüm daha da zora girecektir. Müteahhitlerden çimento üreticilerinin, “çimento ve hazır beton” ürünlerine son bir ayda yapılan yaklaşık %68'lik zamı kabul etmeyen tepkiler gelmeye başladı.

‘Maliyet artışı’ diye izah ediliyor

2021 yılının Nisan ayında, ülkemizde çimento ton fiyatı ve beton metreküp fiyatı ortalama 130 TL civarındayken, geçen 36 ay içerisinde yani bugün geldiğimiz noktada ortalama 2.500 TL ile 20 kat artması, maliyet artışına bağlanıyor. Fakat maliyet girdileri de belli, en çok maliyet harcanan enerji fiyatlarındaki artış o günden bu güne %600-700 civarında olmasına rağmen, çimento zamlarının %2.000’e çıkarılması tepkilerin temelinde yer alıyor. Çimento sektöründeki firmaların 2 yıldır borsadaki karlılık oranlarının %2000’lerde olması da bu sorgulamaları derinleştiren bir başka unsur.

Vatandaş ve inşaat sektöründen tepkiler çığ gibi büyüyor!

Bakan Göktaş açıkladı ''gençlere 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz 150 bin liralık evlilik kredisi'' verilecek! Bakan Göktaş açıkladı ''gençlere 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz 150 bin liralık evlilik kredisi'' verilecek!

Gazeteci Zafer Şahin, X sosyal medya hesabından çimento fiyatları ve inşaat sektörü ile ilgili bir paylaşım yaptı. 
Zafer Şahin, "Çimento fiyatları %43 zamla 1.750 liradan 2.500 liraya yükselmiş…
İnşaat sektöründen gelen bir mesaj: Elektrik, doğal gaz, işçilik maliyetleri artmadı. Döviz aynı yerde. Çimentoya gelen bu zam neden? Hem inşaat hem sanayi bu zamdan çok zarar görür..
Sadece inşaat sektörü değil, vatandaş da zarar görür. Çimento sektörü bu zammın gerekçesini açıklamalı.." açıklamasında bulundu.

Ticaret Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir adımı olacak mı? Denetimler artacak mı? Yüksek fiyat uygulamalarına cezai işlem uygulanacak mı? Tüm bu merak konularının sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Zafer Şahin’in açıklaması ve paylaşıma gelen tepkilerden bazıları şu şekilde;

Nz Ix O D Y2 Mz Cimento Fiyatlarina Yuzde 43Luk Dev Zam Hem Insaat Sektorune Hem Vatandasa ZararNj Y0 M Dcz N D Cimento Fiyatlarina Yuzde 43Luk Dev Zam Hem Insaat Sektorune Hem Vatandasa Zarar

Kaynak: HABER MERKEZİ