Tüm Yerel Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Devrim Onur Erdağ enflasyonu kazanım diye sunan sendikal anlayışın kamu emekçilerinin haklarını savunamayacaklarını vurguladı. Erdağ açıklamasında şu görüşlere yer verdi…

2024-2025 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri, Hakem Kurulu kararıyla sonuçlandı. Üç ayda bir olmak üzere yıllık yüzde 74 zam ve üç ayda bir enflasyon farkı talebiyle oturduğu masada parasal hiçbir talebini kabul ettiremeyen yandaş konfederasyon şimdi yıl başında yüzde 46,81  zam yapılacağının propagandasını yapıyor.

Memur Sen, iktidarın verdiği yüzde 15’lik zammı, yüksek enflasyon kılıfına sararak kamu çalışanlarına ve emeklilerine yüzde 46,81 gibi yutturmaya çalışıyor.

Milyonlarca kamu çalışanı ve emeklisinin aklıyla alay eden Memur Sen’in  “övündüğü” yüzde 46,81’lik zammın sadece 15 puanlık kısmı toplu sözleşmeyle verildi. Geri kalan 28 puanlık kısım ise daha ilk iki ayda yüzde 20’ye yaklaşan bu yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon farkından oluşuyor. Yani bu yılın ikinci yarısındaki toplam enflasyonun yüzde 34 olacağı tahminine dayanıyor.

Depremzede gençler Buca’da moral depoladı Depremzede gençler Buca’da moral depoladı

Temmuzda enflasyon farkından ayrı olarak kamu çalışanlarına yüzde 6 oranında zam yapıldı. Daha ilk ayda yani temmuz ayında yüzde 9,5 enflasyon yaşandı. Enflasyon ağustosta yüzde 9 oldu. İlk iki ayın toplamı yüzde 20’ye yaklaştı Şu anda çalışanların yüzde 14’e yakın enflasyon farkı alacağı oluştu. Bu farkı almak için de ocak ayını bekleyecekler.  Enflasyon farkının her ay ücretlere yansıtılmasına çalışmak yerine tüm çalışanların üzerinden silindir gibi geçen ve ancak altı ay sonra alabilecekleri yüksek enflasyondan kaynaklanacak farkı, toplu sözleşme kazanımı gibi sunmak sarı sendikacılığın karakterindendir.

Memur Sen onu yapma zavallığı içinde...

Memur Sen, ücretlilerin en büyük düşmanı olan enflasyonu bir toplu sözleşme kazanımı gibi sunma zavallılığına düşmüş. Enflasyonun üç haneli oranlara gittiği bir dönemde kamu çalışanlarına yüzde 15 zammı reva gören iktidarı şirin göstermeye çalışan böyle bir sendikal anlayışın kamu çalışanlarının haklarını asla savunamayacağı açıktır.