İzmir’in ev sahipliğinde düzenlenen Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu Avrupa Kupası Finallerinde basketbolcularımız engelleri aştı.

Son Mühür/ Ömre Bedel

Daha önce bir Amerikan takımına ait 56 maçlık yenilmezlik serisini 105 maça çıkartarak büyük bir rekora imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, IWBF tarafından düzenlenen EuroCup finallerinde grubunu ikinci sırada tamamladı.

IWBF EUROCUP 2 A Grubu final maçında grup birincisi olan Fenerbahçe Göksel Çelik, İspanya’daki EUROCUP 2 finallerine, ikinci olan İzmir BBSK da Yalova’da yapılacak EUROCUP 3 final grubuna katılacak.

Başkan SOYER tam destek…

Avrupa ülkeleri arasında iki yılda bir düzenlenen tekerlekli sandalye basketbolu Kıta Şampiyonası olan IWBF tarafından düzenlenen EUROCUP 2 A Grubu final maçında organizasyonu ikinci sırada tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER’de tribünden destekledi.  Ayrıca en iyilerin belirlendiği All Star Takımı'na seçilen Rıdvan Aksoy (İzmir BBSK), Ahmet Efetürk (İzmir BBSK), İsmail Ar (Fenerbahçe Göksel Çelik), Zouhair Challat (Meylan Grenoble), Szymon Gladysz (Orto Medico Scyzory Kielce), ödüllerini ve anı hediyelerini Tunç SOYER’in elinden aldı.

5 Kişilik Oyun… 

Tekerlekli Sandalye Basketbolu ilk olarak 2. Dünya Savaşı gazileri tarafından Amerika’da 1945/1946 yıllarında geliştirildi. Sporu geliştirenlerin çoğu, daha önce engelsiz olarak bu sporu yapan ve spora devam etmek isteyen eski oyunculardı. Tekerlekli sandalye kullananlar için yapılan basit adaptasyonlar ve küçük kural değişiklikleri bu sporun, Amerika ve en nihayetinde tüm dünyada yayılmasını sağladı.

1996 yılında Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF ) ile Garanti Bankası, tekerlekli sandalye basketbolu için sponsorluk anlaşması yaptılar. Bu sponsorluk anlaşması sonucunda Tekerlekli Sandalye Süper Lig’i başlamış oldu. 2016 yılına kadar Garanti Bankası, kadın, erkek ve genç tekerlekli sandalye basketbol milli takımlarının yanı sıra Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi'nin de isim sponsoru oldu. 2016’ya kadar Garanti Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi olmuş 2020-2021 sezonu itibarıyla HDI Sigorta ile yapılan sponsorluk anlaşması gereğince ligin yeni adı HDI Sigorta Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi olmuştur.

Yüzümüz Gülüyor…

Sporun gerekliliklerinden olan hız, çeviklik ve dayanıklılık gibi özellikleri geliştirmek oldukça büyük bir emek isterken, bunu bir de tekerlekli sandalye ile yapan sporcuları ayakta alkışlamak istiyorum. Çok yüksek bir fizik kondisyon ve teknik beceriyle birlikte süratli bir biçimde yer değiştirmeyi gerektiren bir oyun olan tekerlekli sandalye basketbolu, spora ve ülkemize kattığı başarılarla yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Bizlere “Gerçek engel bedende değil beyindedir” cümlesini kanıtlayan sporcularımıza, gelecek günlerde katılacakları maratondan büyük başarılarla döneceklerine inancım tam. 

Yolunuz açık olsun, Türkiye sizinle gurur duyuyor…